Paradoks: omaosalus 50%lise retsepti puhul on aastaga isegi tõusnud

Ehkki haigekassa ja sotsiaalministeerium on
astunud WHO nõudel samme retseptiravimite omaosaluse langetamiseks, näitab
statistika, et 50%lise soodustusega retseptide omaosalus on aastaga isegi 2,6%
tõusnud.

Sotsiaalministeeriumi seletuskiri kooskõlastusringil olevale ravimikindlustuse seaduse muudatustele näitab, et 50%lise soodustusega ravimite puhul (need moodustavad soodustusega retseptiravimitest poole, teise poole hõlmavad 75%, 90% ja 100%lise soodustusega ravimid, toim) on patsiendi omaosalus aastaga 2,6% tõusnud ja moodustab 68,9% ravimi hinnast. See tähendab, et inimene maksab ise ligi 70% ravimist kinni ja 30% riik tema eest.

Eestis keskmiselt on patsiendi omaosalus soodusravimite ostmisel 35,6% (2011 I kv) ja see on kõiki soodustustegruppe kaasates aastaga 0,9% langenud.

Kui võtta aga nii soodustusega kui ilma soodustusteta retseptiravimid, siis oli omaosalus 2010. aastal 40% ja ELi riikidest kõrgem oli see vaid Taanis (42,3%). Soomes oli see 36,3%, Rootsis 25,9%. Inglismaal vaid 6% ja Prantsusmaal 3,6% (WHO andmed, toim).

Eelnõu resümeerib, et ülaltoodud arvesse võttes on vaja kaotada 12,79 eurone piirang 50%lise soodusmääraga ravimitelt, kuna on juba tekitatud rida meetmeid, mis nende ravimite hinda reguleerivad (nii piirhinnad aastast 2010 kui ka hinnakokkulepped selle aasta juulist, toim) ja täiendav ravimihüvitise maksimaalmäär on osutunud ülemääraseks piiranguks.

Lisatud haigekassa kommentaar:

Haigekassa soovitab patsiendi omaosaluse arvestamisel kasutada mitte suhtarve, vaid hinnata absoluutarvudes seda, kui palju inimene ravimite eest tegelikult maksab ning milline on selle dünaamika aastate lõikes.

2010. aasta I kvartalis maksis inimene 50% soodusretsepti eest keskmiselt 10,63 eurot, mis moodustas 66,4% 50% retsepti keskmisest kogumaksumusest. 2011. aastal maksis inimene sama retsepti eest keskmiselt 9,73 eurot, mis moodustas 68,8% retsepti kogumaksumusest. Seega - ei tagasilöök ega paradoks - kõik on matemaatiliselt täiesti seletatav ning oleme seisukohal, et riiklik ravimipoliitika peaks eelkõige arvestama absoluutnäitajatega, sest seda tajub inimene apteegis.

Igaks juhuks arusaadavuse huvides järgmine näide: Kui eile maksis ravim apteegis 10 eurot ja inimesel tuli omaosalust tasuda 7 eurot, siis see on 70%. Kui täna maksab ravim 9 eurot ja tuleb omaosalust tasuda 6,5 eurot, siis see on 72,2%. Kas eelistaksite osta soodsama ravimi või madalama omaosalusprotsendiga ravimi?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.