Tapfer: ravimitega seotud teave peab arstini jõudma ka rahapuudusel

Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer
märkis läinud nädalal Meditsiiniuudiste online-intervjuus, et Eesti riigi maine
ja atraktiivsus sõltub maailmas eeskätt sellest, kuidas siin hinnatakse
innovatsiooni ja kuidas suhtutakse teadus- ja arendustegevusse tehtavatest
investeeringutesse.

Rootsis tasutakse arstidele aastast 2004 kongressile sõidu korral osalustasu ja 50% reisikuludest, toidust ja majutusest. Ka Norra on kehtestanud üsna ranged piirangud nn kongressireisidele. Kas Eestis on kavas ka taolised ühtsed reeglid panna ravimitootjate liidu liikmetele? St kas eetikakoodeksit võidakse veelgi täpsustada?

EFPIA ja Ravimitootjate Liidu heade turundustavade koodeks (eetikakoodeks) täieneb ka edaspidi. Paljud ravimitootjad on oma ettevõtete siseselt reguleerinud täiendavalt koolituskulude ja rahvusvaheliste konverentside osalustasude tasumist.

Pigem on oluline, et tänases rahapuuduses ei jääks uus ja oluline ravimitega seotud info kättesaamatuks arstkonnale. Seetõttu sarnaseid rahalisi piirangud oluliselt vaesemas riigis, kui seda on Norra või Rootsi, ei ole hetkel kõige mõistlikum üldise piiranguna rakendada.

Kirjas on, et muudatused laienevad kõikidele Ravimitootjate Liidu liikmetele. Äkki oleks hea liidust välja astuda uuest aastast?

Ravimitootjate Liidu eetikakoodeksist võiksid lähtuda ka need tootjad, kes ei ole EFPIA või Ravimitootjate Liidu liikmed.

Kui mõni ravimitootja otsustab seetõttu liidust või EFPIA-st välja astuda, ignoreerides EU kokkulepitud eetilisi väärtusi, siis on see firma otsus, aga üsna tähelepanuväärne samm ja kindlasti ei jääks see märkamata.

Loodame, et seadusandjad mõistavad nende muudatuste vajalikkust ja regulatsioonid rakenduvad ka seadusetasemel.

Kas te leiate, et ravimitootjatele on Eesti tegutsemiskohana atraktiivne riik? Arvestades sageli ülepingutatud piiranguid tegutsemiseks ja riigi sanktsioone eriti viimastel aastatel. Kas need liidu poolsed piirangud ravimiturundusele on sellises olukorras õigustatud?

Eesti riigi maine ja atraktiivsus sõltub eeskätt sellest, kuidas siin hinnatakse innovatsiooni ja kuidas suhtutakse R D (teadus- ja arendustegevus - toim.) investeeringutesse. Oluline on, kuidas riik soodustab kõrgtehnoloogilise innovatsiooni arendustegevust. Samuti on tähtis ka see, kui kättesaadavad on R D investeeringute saavutused (uued ravimid) inimestele.

Siin on veel palju arenguruumi, samas on ka juba, mida kaotada. Eeskätt pean silmas biofarmaatsiatööstuse ravimiuuringute investeeringuid ligi 25 miljoni euro ulatuses, see on väga habras tunnustus ja majanduskeskkonna muudatustele võib reageerida kiiresti.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.