Meestel vähki üha enam

Vähki haigestumine suureneb maailmas
järgmise kümne aastaga poole võrra, mis tähendab umbes 15 miljonit uut
haigusjuhtu aastas.

Vähiregistris on praegu kirjas ligikaudu 34 000 vähipatsienti. Igal aastal tuleb juurde umbes 6500 esmast juhtu ja umbes 3500 haiget peab raskele haigusele alla vanduma. Kuigi need arvud hõlmavad kokku nii mehi kui ka naisi ja üldine vähijuhtumite arv üha suureneb, märkis Põhja Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja Vahur Valvere, et meespatsientide elumus on õnneks paranemas.

“Näiteks neeru- ja munandivähi puhul saame rääkida juba väga olulisest elumuse paranemisest. Neeruvähipatsientide elumusega oleme jõudnud ka rahvusvaheliselt arvestatavale tasemele,” lisas ta.

Sagedasemad vähipaikmed meestel on eesnäärme- (25%), kopsu- (17%) ning käär- ja pärasoolevähk (10%). Neist ainukesena on vähenenud kopsuvähki haigestumiste hulk.

valvere sõnul on rõõmustav, et meestel saab seda seostada suitsetajate arvu kahanemisega. Tütarlaste ja noorte naiste seas on paraku märgata kopsuvähi sagenemist.

Eesnäärmevähki haigestumine üha kasvab

Eriti kiirelt suureneb eesnäärmevähki haigestumine. Selle nähtuse taga on nii diagnoosimisvõimaluste paranemine ja meeste põhjalikum uu shy;rimine kui ka igapäevaste toitumis- ja käitumisharjumuste muutumine.

“Kindlasti on Eesti meeste mugandunud eluviis – vähene füüsiline aktiivsus, ebatervislik toitumine ja ülekaal – aidanud haigestumuse suurenemisele kaasa. Oma rolli mängib meeste keskmise eluea tõus, sest eesnäärmevähk on eeskätt vanemaealiste haigus,” rääkis Valvere.

Nahakasvajatest on arsti sõnul meeste seas sagenenud nii nahavähi kui ka naha maliigse melanoomi esinemine. Valvere hinnangul on päevitamise ja naistega võrreldes harvema kaitsekreemide kasutamise kõrval siin ilmselt teisigi põhjuseid, mida praegu veel täpselt ei teata.

Maovähk on asendumas pärasoolevähiga

Maovähi esinemise vähenemisega paralleelselt hakkas kasvama haigestumus käär- ja pärasoolevähki. Üks põhjusi on rafineeritud toidu järjest sagedasem eelistamine ja kindlasti ka vähene füüsiline aktiivsus.

“Peaksime sööma rohkem täisteratooteid, puu- ja köögivilju, jälgima kehakaalu ning olema füüsiliselt aktiivsed,” soovitas Valvere. Ta lisas, et riiklikul tasandil oleks vaja mõtlema hakata käär- ja pärasoolevähi varase avastamise programmidele ja sõeluuringutele, et vähieelseid seisundeid õigel ajal avastada ja ravida.

Osa vähivorme on elustiilist tingitud

Kõige letaalsemad vähivormid on meeste jaoks kopsu-, eesnäärme- ning käär- ja pärasoolevähk, mille tekkimisel on väga suur roll just elulaadil. “Nende vähivormide varasel avastamisel tähtis roll ka perearstide: üle 50aastastel meestel tuleks teha PSA-uuringuid, suure soolevähi tekke riskiga meestel aga peitevereteste ning regulaarselt soole endoskoopilisi uuringuid,” soovitas onkoloog.

Vahur Valvere hinnangul ei ole vähk meestel siiski fataalne haigus ning selle vältimiseks ja õigeaegseks avastamiseks saavad inimesed palju ise ära teha. “Ja kui vähk ikkagi tekib, siis püüame seda avastada varases staadiumis, et oleks võimalik rakendada tervistavat ravi,” lisas Valvere

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla, Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.