Taani poodides sageli müügis aegunud ravimid

Taani ravimiamet hädas kauplustega, kes
müüvad aegunud käsimüügiravimeid.

Taani ravimiameti aastatel 2009-2010 läbi viidud inspektsioonide tulemusena pöörduti mullu 42 korralpolitseisse - 39 korral avastati poodidest ravimid, mille aegumistähtajast oli möödunud üle 6 kuu. Lisaks pöörduti politseisse, kuna ravimitele oli kauplustes liiga kerge ligipääs, vahendas Magnum Taani ravimiameti uudiseid.

Taanis on lubatud kahte sorti ettevõtetel müüa ravimeid väljaspool apteeki. Esiteks jaeettevõttel, kellel on luba müüja ravimeid väljaspool apteeki (retail outlet). Teiseks kauplusel, kellel küll iseseisvat luba pole, kuid kes võib müüa konkreetsest apteegist saadud ravimeid (OTC outlet). Viimase puhul on kontroll vastava apteegi käes.

Taanis kehtivad ravimitemüügile väljaspool apteeki karmid reeglid. Keelatud on müüa ravimeid alla 15aastastele ja valuvaigisteid alla 18aastastele. Kuni 18aastased tohivad valuvaigisteid osta arstiretsepti esitamisel apteegist.

Lisaks ei tohi käsimüügiravimid olla poodides paigutatud kohale, kus need on klientidele vabalt kättesaadavad.

Seoses suure rikkumiste arvuga käsimüügiravimite müümisel väljaspool apteeki on Taani ravimiameti kontrollkäikude arv alates 2005. aastast kahekordistunud: 563st inspekteerimisest 2005. aastal 921ni eelmisel aastal.

2010.a. viis Taani ravimiamet läbi 639 “retail outleti” inspektsiooni. Neist vaid 28% juhul puudusi ei leitud ning tervelt 18% poodidest ehk pea igas viiendas leiti tõsiseid või lubamatuid puudusi. 54% müügikohtadest leiti kas üks tõsine puudus või mõned mitteolulised puudused.

OTC outlet kauplustes viidi mullu läbi 82 inspektsiooni. Puudusi ei leitud neist vaid 10% juhtudest. Tõsiseid ja lubamatuid puudusi avastati 22% kontrollimistest.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.