Teadlased üritavad luua antikehapõhist HIV-vaktsiini

Iga päev ilmneb maailmas hinnanguliselt
7000 uut HIVi nakatumise juhtu, seda eriti arengumaades, kus arstiabi ja
retroviirusevastaste ravimite kättesaadavus on piiratud, kirjutas ERR-i
teadusportaal.

Mainekas teadusajakirjas Nature avaldatud artikli kohaselt on California tehnoloogiainstituudi teadlastel õnnestunud aga luua modifitseeritud viirus, mille abil toodab keha AIDSi-vastaseid antikehi. Viimased olid võimelised katseloomi HIV-infektsiooni eest kaitsma.

Kuigi HIVi/AIDSi-vastase vaktsiini otsingud on pidevad, pole varasemad strateegiad andnud loodetud tulemusi. Ainus sekkumine, mis on näidanud ka pikas perspektiivis oma efektiivsust, on ümberlõikus, mis vähendab meeste nakatumisohtu 60–80%.

Kuid Caltechi teadlane David Baltimore ja tema kolleegid võivad olla märganud uut võimalust, kuidas probleemi lahendada. Selleks kasutati vektorina iseendaga komplementaarset adeno-assotsieerunud viirus 8-t (scAAV-8), mis kandis katseloomade kehasse sobiva DNA järjestuse antikeha b-12 tekkeks.

Viimasel teatakse olevate HIV-i neutraliseerivad omadused. B-12 avastati mõned aastad tagasi. Selle antikeha teeb eriliseks tema võime blokeerida mitmeid erinevaid HIV tüvesid.

Laborihiirte, kelle veres esines inimese CD4 rakke, mille vastu on suunatud HIV, jalalihastesse süstiti 100 miljardit scAAV-8 vektori osakest. Nädala pärast oli võimalik hiirte veres tuvastada kõrge b-12 tase ja antikehade esinemine püsis vähemalt aasta (nii kaua kestis katse).

Seejärel süstiti katseloomadesse HI-viirust ja jälgiti CD4 rakkude hulka vereringes. Kui antikehadeta hiirtega kontrollgrupis langes CD4 rakkude tase peaaegu nullini, siis b-12 mõjul olid loomad täiesti kaitstud infektsiooni eest.

Nüüd tuleb teadlastel edasi uurida, kas sarnast mõju oleks oodata ka inimeste puhul. Samuti nõuab põhjalikku analüüsi scAAV-vektori ohutus ja tõhusus erinevates kogustes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.