ITK ostab pankrotis Loksa ravikeskuse

Harju Maakohus kuulutas 6.
detsembril välja osaühingu Loksa Ravikeskus pankroti. Pankrotistunud
keskuse ostab Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK).
Ravikeskusel on võlgu ligi miljoni euro eest.

20. detsembril andis ITK nõukogu haigla juhatusele loa ravikeskuse vara omandamiseks kuni summaga 510 000 eurot, kui vara omandamisega ei kaasne lisakohustusi. Võlausaldajate koosolek andis järgmisel päeval haldurile ka loa müüa keskuse tervikvara samas summas ja lisakohustusteta.

Tallinna linnavalitsus kui ITK omanik teeb omapoolse otsuse homme. Läbirääkimised ITK ja keskuse vahel on käinud 2010. aasta septembrist.

Pankrotis ravikeskus jätkab praegu meditsiiniteenuste osutamist.

"Kuna Loksa Ravikeskus on piirkonna ainuke meditsiiniasutus, siis ei ole olnud võimalik seda täielikult sulgeda ilma, et ei kannataks avalikud huvid elanike meditsiinilise teenindamise alal," ütles pankrotihaldur Terje Eipre (advokaadibüroo Eipre Partnerid OÜ).

Seetõttu jätkub OÜ Loksa Ravikeskuse igapäevane majandustegevus ka peale pankroti välja kuulutamist. Ravikeskuse hoones tegutsevad ka rentnikud: kolm perearsti, apteek ja hambaarst, kes jääksid hoone sulgemisel ilma oma tööruumidest.

Halduri aruande esitamise hetkeseisuga (27.12.2011) on kogu võlgniku vara bilansiliseks jääkväärtuseks 703 234 eurot (turuhind hinnanguliselt 500 000 eurot), kohustusi on aga vähemalt 945 878,39 eurot.

"Ainus hetkel võimalik võlausaldajate nõuete (osalise) tasumise võimalus on võlgnikule kuuluva tervikvara võõrandamine peale võlausaldajate esimest üldkoosolekut," lisas pankrotihaldur.

Keskusel on haigekassaga sõlmitud raviteenuse osutamiseks leping, samuti on neil terviseametiga leping kiirabiteenuse osutamiseks Loksa linnas ja Kuussalu vallas. Kiirabilepingu suurus on tänavu 257 857 eurot ja leping kehtib 4. aprillini 2012.

Kokku oli 2011. aastal erinevate lepingutega kaetud sissetulek summas 433 812 eurot.

"Haigekassaga ja terviseametiga sõlmitud lepingud on hetkel kehtivad, kuid nende ülevõtmine ostja poolt kujuneb läbirääkimiste küsimuseks," ütles Eipre.

Keskuse töötajate arv on 40, nendest 14 töötab osalise tööajaga.

OÜ Loksa Ravikeskusele kuulub kinnistu Loksal Posti tn 29, kus asub kolmekorruseline hoone, kokku mahutab kolmekorruseline ehitis 76 voodikohta.

Pankrotihalduri ülevaade Loksa ravikeskuse maksejõuetuse kujunemise põhjustest:

Kui Loksa Ravikeskus 2000.a. alustas tasulise taastusravi ja dieetravi teenuse pakkumist, oli Eestis analoogseid tervishoiuasutusi üksikuid, kuid majandusbuumi aastatel lisandus uusi teenusepakkujaid igal aastal, seega kasvas oluliselt konkurents antud valdkonnas.

Võlgniku poolt esitatud pankrotiavalduse kohaselt on maksejõuetus tingitud ülemaailmsest majandussurutisest, mille tulemusena tavapärane käive taastusravist jäi puudulikuks (patsiente jäi oluliselt vähemaks). Samal ajal aga tõusid kõik jooksvad tegevuskulud, mis tekkisid kolmandate isikute teenuste tarbimisest ja olid hädavajalikud igapäevaseks majandustegevuseks.

Nii näiteks tõstsid võrguettevõtted Eraküte AS kütte ja Viru vesi AS vee ning kanalisatsiooniteenuse hindu. Samuti tõusid autokütuse hinnad ja toiduainete hinnad (puuviljad, juurviljad, leib, piim, jm.). 2008 tõsteti ka ravivahendite käibemaksu määra 5%lt 18%le, samuti ravimite käibemaksu määra 5%lt 9%le. Täpsem maksejõuetuse põhjuste ja muude asjaolude analüüs toimub edasise pankrotimenetluse ja raamatupidamise kontrolli käigus.

Eeltoodust tulenevalt leidis võlgnik, et saneerimismenetlus aitab muuta ettevõtte taas jätkusuutlikuks ja esitati Harju Maakohtule avaldus saneerimismenetluse algatamiseks. 28.01.2009 algatas kohus saneerimismenetluse, kuid jättis 20.04.2009 saneerimiskava kinnitamata ja lõpetas saneerimismenetluse ennetähtaegselt. Peale kohtuvaidlusi kohtulahend jõustus 27.09.2010.

2010.a. kevadel võlgniku majanduslik olukord veidi paranes, kuid juhtkond otsustas siiski ettevõtte müüki panna.

27.07.2011 palus võlgnik maksuvõla ajatamist, kuid MTA küsis tagatist ja jättis ajatamistaotluse rahuldamata.

05.10.2011 esitas võlgnik pankrotiavalduse ja 07.10.2011 nimetas kohus ajutiseks pankrotihalduriks Terje Eipre.

06.12.2011 kuulutas kohus välja OÜ Loksa Ravikeskus (pankrotis) pankroti.

20.12.2011 võttis AS Ida-Tallinna Keskhaigla nõukogu vastu otsuse: anda nõusolek AS Ida-Tallinna Keskhaigla juhatusele OÜ Loksa Ravikeskuse (pankrotis) vara omandamiseks kuni summaga 510 000 eurot, kui vara omandamisega ei kaasne lisakohustusi.

21.12.2011 otsustas OÜ Loksa Ravikeskuse (pankrotis) võlausaldajate üldkoosolek: anda nõusolek halduril müüa tervikvara summaga 510 000 eurot. Ostjal ei kaasne vara omandamisega muid varalisi kohustusi.

28.12.2011 otsustab Tallinna Linnavalitsus, kui Ida-Tallinna Keskhaigla AS-i omanik, kas anda tehingu tegemiseks oma heakskiit.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.