Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Riigil tuleb tagada selge regulatsioon lähisugulase nõusoleku saamiseks organite siirdamiseks
Petrova vs Läti, kohtuotsus 24.06.2014, avaldus nr 4605/05.
AsjaoludKaebaja 23-aastane poeg oli 26.05.2002 raskes liiklusõnnetuses, milles saadud vigastustesse ta suri haiglas 29.05.2002. Üheksa kuud hiljem luges kaebaja lahkamisaruandest, et koheselt pärast poja surma eemaldati temalt neerud ja põrn siirdamiseks. Kaebaja esitas kaebuse, kuid peaprokurör lõpetas 2004. a uurimise põhjendusega, et haiglal puudus seadusest tulenevalt kohustust aktiivselt otsida taga surnud täisealise isiku lähisugulasi organite siirdamise nõusoleku saamiseks. Haiglal ei olnud kaebaja andmeid. Avaldus EIK-ile oli konventsiooni artiklite 3 ja 8 rikkumise tuvastamiseks.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.