Ebola tekitab investoritele võimaluse

Ebola epideemia on nüüdseks Aafrikast väljunud ning esimesed haiged on tuvastatud nii Euroopas kui ka USAs. Haigus ei tekita ainuüksi tavainimeste, vaid ka investorite seas paanikat, mis loob häid võimalusi teenida turgudel raha.

Hiljuti teatati esimesest ebolajuhtumist USAs ning nüüd on kinnitatud ka juhtumeid Euroopas. Uudise avalikuks saades reageerisid aktsiaturud kohe ja päris mitu sektorit tundis selle mõju, kirjutas Äripäev.

Teisipäeval hakkasid Wall Streetil biotehnoloogiaaktsiad tugevalt rallima, kui kinnitati esimene juhtum USAs. Kõige suurema tõusu tegi Kanadas paiknev Tekmira Pharmaceuticals – 24%. Muidu loiu kauplemise käes vaevelnud aktsia oli järsku ülikuum kaup.

Vaktsiini kallal töötab mitu firmat. Augustis lubas USA toidu- ja ravimiadministratsioon (FDA) Tekmiral hakata kasutama veel uuringu staadiumis olevat ravimit TKM-Ebola patsientide peal, kel on see haigus. Ravim on alles esimese järgu uurimise all, kus testitakse selle ohutust. Sellesama ravimiga raviti Libeerias nakatunud ja ­USAsse transporditud arsti, kes sai haigusest võitu.

Teine kuum nimi on praegu BioCryst Pharmaceuticals. Teisipäevast peale on selle väikse ravimifirma aktsiaga kauplemine kümneid kordi kasvanud ning aktsia on teinud viisaka hüppe. Firma töötab ebolaravimi kallal nimega BCX4430, on konsulteerinud Maailma Tervishoiuorganisatsiooniga (WHO) viiruse teemadel ning on saanud föderaalvalitsuselt täiendavat raha ravimi väljatöötamiseks. Nende ravim on osutunud hiirte peal edukaks, kuid inimeste peal ei ole seda veel kasutatud.

Ebolavaktsiini kallal töötab Newlink Genetics, mis tegi teisipäeval 13% hüppe. Firma teatas juba septembri alguses, et FDA andis neile rohelise tule alustada oma ebolavaktsiini esimese järgu kliiniliste testidega, kuid investorid ei teinud seda kuulmagi. Igatahes mitte enne teisipäeva.

Samuti on kuum nimi Sarepta Therapeutics, kelle aktsia on teinud viimase nädalaga tubli tõusu. Firma töötab välja ebolaravimit nimega AVI-7537. Kaks aastat tagasi jäi neil selle arendamine rahapuudusel seisma. Nüüd on raha ja huvi tekkinud ning väidetavalt on neil praegu piisavalt ravimeid, et ravida USAs umbes 100 ebolahaiget.

Oma vaktsiini kallal töötab ka farmaatsiahiid GlaxoSmithKline, kelle aktsia on viimasel nädalal kerkinud. Kuna tegu on väga suure firmaga, siis ei mõjuta võimalik vaktsiin Glaxo aktsiat samas skaalas kui väiksemate firmade omi.

Ettevaatust mulliga. Tasub meeles pidada, et enamik neist biotehnoloogiafirmadest on USA mõistes väikefirmad, kelle turuväärtus jääb alla miljardi dollari. Seetõttu võib oodata ka aktsiahinna suuremat kõikumist, mis võib päevakauplemise vägagi tulusaks ettevõtmiseks muuta.

Selliste mullidega tasuks alati ettevaatlik olla. Kui investorina oled pigem asja suhtes pessimistlik ja usud, et see mull lähiajal lõhkeb, siis parim võimalus biotehnoloogiafirmade pealt raha teenida on müüa aktsiad lühikeseks. Kui pauk käib, ei ole kukkumine meeldiv. Sel juhul võtavad lühikesi positsioone omavad investorid priske kasumi välja.

Löögi all lennufirmad. Ega ainult biotehnoloogia- ja ravimifirmad pole mõjutatud. Möödunud kolmapäeval said Ühendriikide lennufirmade aktsiad tugevalt pihta, kui investorid hakkasid kartma, et inimesed ei taha ebola kartuses enam lennata või vähemalt lükkavad reise edasi.

Kindlasti tasub lennufirmadel silma peal hoida, eriti neil, kel on ühendused Aafrikaga. Ja see käib nii USA, Euroopa kui ka teiste maade lennufirmade kohta. Lennufirmade puhul on taktika vastupidine võrreldes biotehnoloogia ettevõtetega. Kui mull on investori puhul ülepuhutud ja lõhkeb, siis lennundussektoris võib tark investor leida väga häid ja soodsaks müüdud aktsiaid.

Üks pentsikumaid rallisid on toimunud Lakeland Industriesi aktsiaga, mis tõusis läinud kolmapäeval üle 10% ja kauplemismaht oli enam kui kümnekordne. Firma toodab kaitseülikondi, mis kaitsevad väliste tegurite, näiteks ebolaviiruse eest. Firma teatas septembris, et USA välisministeerium tellis neilt 160 000 ülikonda. Ka sellistel kõrvalaladel tasub silm peal hoida.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.