• 09.12.14, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Rändamine muutub kohustuslikuks

Haiglate võrgustumisega muutub arstide rändamine tulevikus kohustuslikuks.
Katrin Rehemaa, EALi peasekretär, ütleb, et peamiselt täidavad külalisarstid valvete auke ja võtavad vastu ambulatoorseid haigeid üldhaiglates, kus kohalikke arste ei jätku või kitsamate erialade spetsialiste ei ole, sest täiskoormusega tööd ei jätku. "Haiglate juhid-omanikud lahendavad sel moel töötajate puuduse probleemi. Patsientidele meeldib, et nad saavad paljude eriarstide vastuvõtul käia oma maakonnakeskuses ega pea sõitma Tallinna või Tartusse. Gastroleerimisel on plusspool ka arstidele – muidu peaksid kohalikud end surnuks töötama või pandaks osakond või koguni terve haigla kinni, külalised aga teenivad põhikoha kesisele tasule lisa, nooremad on huvitatud ka töökogemusest väikeses haiglas. Mõnikord on tegu üsna absurdse pendeldamisega – oma haiglas oleks tööd küll, aga ületunde teha ei lasta (või lisatasu ei maksta) ja seetõttu käivad paremat teenistust otsivad arstid teises haiglas valvamas. Võib juhtuda, et näiteks Võru tohter sõidab nädalavahetuseks Viljandisse ja Viljandi arst jälle Võrru. Millal nad puhkavad ja kas magamata autojuht ka liikluses ohtlik on, see huvitab väheseid tervishoiu korraldajaid ja haiglajuhte. Siiski on mõni haigla ülikooli kliinikumiga oma bussiliini sisse seadnud. Viimasel ajal moodi läinud võrgustumisega muutub rändamine lausa kohustuslikuks. Noored arstid pidavat saama PERHi koha tingimusel, et peavad töötama ka Raplas või Haapsalus ning osa nende puhkeajast ja rahast hakkab kuluma sõitmisele. Arste sellest aga juurde ei tule."

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele