Autor: Violetta Riidas • 15. detsember 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Süüfilise tõi Euroopasse ilmselt Kolumbuse meeskond

1495. aastal ilmnes Euroopas hirmus tõbi. Prantsuse sõdurid, kes tulid tagasi võidukalt sõjakäigult Itaaliasse (ja ilmselt seal ka prostituutidega magasid või kohalikke naisi vägistasid), hakkasid surema seni tundmatusse, sugulisel teel levinud haigusesse.

Nahale ilmusid paised, mis meenutasid tammetõrusid, haigest eraldus sellist haisu, et ka ümbritsevad inimesed tundsid end haigetena, haigestunud ise tundsid aga sellist piina, nagu nad oleks sattunud leekidesse. Jumal karistas inimkonda uue haigusega. Kaasaegsete kirjeldused haigusest ei pruugi just kõige teaduslikumalt kõlada, aga nii ta tuli. Süüfilis.

Kust ta tuli, pole lõplikult siiani selge. Mõned nimetasid seda suurteks rõugeteks, enamasti süüdistati aga ikka naabreid - inglased kutsusid seda prantsuse haiguseks, prantslased itaalia haiguseks, itaallased aga hispaania haiguseks. Ameerika haiguseks ei osatud seda toona isegi pidada. Nakkuse tegelikuks tekitajaks oli bakter Treponema pallidum.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708