Kolmveerand naisi kannatab kõhuvalu arstiabi otsimata

ITK naistearst Mall Varvas rääkis Eesti Valu Seltsi konverentsil naiste alakõhuvaluga seotud teemadest. Murettekitav on see, et vaid kolmandik naistest, kel valutab kõht tihti või vahel, pöördub arsti poole.

Krooniline alakõhuvalu on arstide terminoloogias kestnud vähemalt kuus kuud. “See lokaliseerub nabast allapoole ja on nii tõsine, et põhjustab funktsionaalseid häireid või vajab tõsist ravi,” rääkis Varvas.

Kroonilist kõhuvalu esineb 4–15%-l naistest  ja sageduselt on see võrreldav migreeni, seljavalu ja astmaga. Samas on selline patsient kindlasti arstile väljakutse, sest ta on rahulolematu ja vaevas, käinud juba mitme eriarsti juures. “Kroonilise kõhuvalu põhjuseid on väga palju ja vahel põhjust ei leitagi,” nentis Varvas. “Tähtis on teada, et pooltel patsientidel, kellel ei leita diagnoosi, on anamneesis psüühiline või füüsiline ahistamine.”

Üks esmaseid põhjuseid on endometrioos

Üks esimesi kõhuvalu põhjusi on naistearsti sõnul endometrioos. Seda põeb kuni 15% naistest ja kroonilise alakõhuvaluga naispatsientidest esineb seda kuni 50%-l. “Tüüpiliselt on naine umbes 30–40aastane, tal esineb kord kuus kõhuvalu seoses päevadega, mis on vererohked. Kaasuda võib viljatus, ärritatud soole sündroom (IBS), rahutu põis, vahel aga pole üldse tunnuseid,” kirjeldas Varvas.

On eriti tüüpiline, et väga väike, paarimillimeetrine kolle võib põhjustada väljakannatamatu valu, jätkas ta. Selline valu pole eluohtlik. Ilma ravita võib endometrioos süveneda, ehkki samas võib see ka ise taanduda. “Kui naine jõuab üleminekuikka, siis endometrioosivalud tavaliselt kaovad,” lohutas Varvas.

Arsti eesmärk on valu leevendamine

Varvas rääkis, et kui ravi lõpetada, siis mõne aja pärast sümptomid taastekivad. “Valuvaigisteid tasub valulike päevade ajal kindlasti võtta, ja seda juba 24 tundi enne. Esimesel päevadel kasutada 6tunnist intervalli,” soovitas Varvas.
Kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased preparaadid on samuti sobilikud endometrioosi raviks.

“Nende abil endometrioosi kolded atrofeeruvad. Neid tuleks sel juhul kasutada 3–4 kuud järjest ilma pausita,” lausus Varvas. Progestageenid on Varvase sõnul sobilikud neile, kellele östrogeenid ei sobi. Spetsiifiline endometrioosi ravi on GnRH agonistidega. Ravi kestab 4–6 kuud.

“Tegelikult viivad need noore naise kiiresti menopausi ja põhjustavad sellest tulenevalt kõrvaltoimeid, mis on iseloomulikud üleminekuajale. Seega peab see ravi olema lühiajaline, pikema ravikuuri puhul või kõrvaltoimete tekkimisel  tuleb lisada hormoon­asendusravi,” selgitas Varvas.

Kirurgiline ravi tavaliselt kas eelneb või järgneb medikamentoossele ravile. “Efekt on parem kerge ja mõõduka endometrioosi puhul,” lausus naistearst. Rasedust saab planeerida kohe operatsiooni järel. Rasedus ja vähemalt kaheaastane rinnaga toitmine on Varvase kinnitusel endometrioosi ravi parim võimalus, sest see on looduslik anovulatsioon.

Valu võivad põhjustada ka teised põletikulised tõved

Adenomüoos põhjustab samuti vaevavat alakõhuvalu, kuid 21–40% jääb valu püsima, vaatamata ravile, lisas Varvas. Põletikulised haigused võivad samuti kõhuvalu tekitada: siin on tegijaks näiteks klamüüdia.
Jääkmunasarjade sündroomi puhul võib Varvase sõnul tekkida päevade moodi veritsust. Leid on nähtav ultrahelis.

Emaka müoom põhjustab Varvase sõnul harva alakõhuvalu, aga nekroosi puhul küll. Munasarjavähi korral on tuntav ikkagi survetunne, ebamugavustunne, vaev, mitte alati otsene valu, lisas naistearst.

Tema sõnul on vahest kõige keerulisem kompleks vaagnapõhja lihaste pinge sündroom. Puudutades või vajutades ülitundlikke valupunkte vallandub valu, mis kiirgab reide ja mujale. “Põhjus on teadmata,” lisas Varvas. Esmaseks raviks peaks olema füsioteraapia. Lõõgastatakse vastavaid lihaseid. Ta hoiatas, et vaagnapõhjalihaste treening teeb siin asja hullemaks.

“Võib kasutada trigerpunktidesse lokaalanesteetikumi süstimist. Võib kasutada Botoxit lokaalselt, mis annab efekti kuni pooleks aastaks,” rääkis Varvas. Muidugi on tähtis medikamentoosne valuravi ja vaginaalne östro­geen menopausis naistele.

Täismahus 13. jaanuari Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.