Endometrioos võib kimbutada ka keisrilõike armis

Günekoloogile pöörduvate naiste seas on neid, keda kimbutab menstruatsiooni ajal valulikkus keisrilõikehaava piirkonnas. Tegemist võib olla keisrilõikearmis tekkinud endometrioosiga, mis vajab sekkumist.

“Kindlasti ei ole tegemist olukorraga, millega tuleks leppida, ning valuga, mida taluda – valu põhjuse välja selgitamise järgselt on võimalik erinevate meetoditega endometrioosist tingitud vaevustest vabaneda,” kinnitab Ida-Tallinna Keskhaigla kirurg Airi Tark (endine Oeselg).

Harva esinev, kuid tõsine põhjus

Endomeetrium asub enamasti emaka sisekestal ning eraldub igakuiselt menstruatsiooni ajal.
Kui endomeetriumi kude hakkab kasvama väljaspool emakat, muutub viljastumine keeruliseks ning samuti tekivad alakõhuvalud. Kui endomeetriumi kude asub väljaspool emakat, siis kutsutakse seda haigust endometrioosiks.

Näiteks võib endometrioos esineda tupes, emakakaelas, soole peal, põiel ning ka kõhukelmel. Samuti võib endomeetriumi kude sattuda keisrilõike käigus haava ning ajapikku hakata seal kasvama.
Endometrioosi esinemine keisrilõike armis on väga harv nähtus, esinedes kuni 2%-l keisrilõikega naistest. Samas ei saa seda kunagi välistada.

Küll aga peab mainima, et koheselt peale vaadates on raske diagnoosi panna ning enamasti saab lõpliku diagnoosi panna alles moodustise eemaldamisel ja histoloogilisel uurimisel. “Väga tüüpiline kaebus on, et patsient täheldab valulikkust haava piirkonnas menstruatsiooni ajal. Lisaks võib esineda haava piirkonnas muhk või tihe nahaalune tükk, mis võib menstruatsiooni ajal muutuda sinakaks või isegi veritseda,” selgitab kirurg.

Erinevad uuringud annavad vastuse

Enne operatsiooni aitab keisrilõike endometrioosi eristada armisongadest näiteks ultraheliuuring.
Tegemist ei ole siiski väga spetsiifilise uuringuga ja selle kaudu ei saa välja selgitada vahet muudel moodustistel – hea- ja pahaloomulistel – ja endometrioosil. Armisonga puhul on enamasti oluline nüanss, et lamades vajub song kõhuõõnde ning siis muhk kaob.

“Täpsemad uuringumeetodid, mis aitavad välja selgitada kõhuvalu põhjused, on kompuutertomograafiline uuring ning magnetresonantsuuring, mis teeb vahet, kas tegu on songa või mõne muu lisamoodustisega ning verevarustuse iseärasuste järgi – ja ka kliinilist pilti teades – võib tekkida kahtlus endometrioosile,” selgitab kirurg.

Ta lisab, et teised haigused, mis võivad sarnaselt välja näha ning vaevusi tekitada peale keisrilõiget, on abstsessid ehk haavamädanikud, samuti haava hematoom ehk verevalum, armisong, tuumorid ehk kasvajad ning õmblusmaterjali granuloom.

Medikamendid kahjuks enamasti ei aita

“Oluline on, et arst arvestaks ka endometrioosi võimalusega, kui patsient kaebab valu, veritsust, moodustist keisrilõike armis,” lisab kirurg. Enamasti pöörduvad patsiendid keisrilõike probleemidega esmalt günekoloogi poole.

Günekoloogid ravivad endometrioosi enamasti medikamentoosselt, kuid on teada, et tavaliselt armi endometrioosile need ei toimi. Seetõttu soovitatakse eemaldada endometrioosikolle kirurgiliselt ning patsient suunatakse edasi kirurgi vastuvõtule.

Lisa kommentaar

  • Kadri Penjam, kaasautor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.