Väheste sümptomitega mycoplasma genitalium levib ka Eestis

Sugulisel teel levivate infektsioonide vastu on jä
Sugulisel teel levivate infektsioonide vastu on jätkuvalt ainsaks kaitseks...

Uus sugulisel teel edasikanduv ja raskesti ravile alluv haigus on Suurbritannias nakatanud sadu tuhandeid inimesi, sama haigust on diagnoositud ka Eestis, kuid selle leviku ulatus on teadmata.

Mycoplasma genitalium'i bakteri poolt põhjustatud suguhaigusel on väga vähe sümptomeid, kirjutab Telegraph. Meestel võib see põhjustada munandivalu, naistel veritsus pärast vahekorda ja valu vaagna piirkonnas, aga paljudel puuduvad sümptomid üldse. Teadlased usuvad, et Mycoplasma genitalium'il on oma osa viljatuse ja emakavälise raseduse põhjustamisel, vahendas Postimees Tervis.

Inglismaa terviseameti epidemioloogi Nigel Fieldi sõnul leidub Mycoplasma genitalium'i bakter ühel protsendil 16- kuni 44-aastastest inimestest, kellel on olnud vähemalt üks seksuaalpartner. «Üle 90 protsendil meestest ja pea pooltel naistel ei olnud sümptomeid. Võib olla, et Mycoplasma genitalium ei põhjusta haigusi mitte kõigil, kel seda bakterit esineb,» rääkis Field.

Nagu kõiki suguhaigusi, saab Mycoplasma genitalium'isse nakatumist vältida kasutades kondoomi ning vältides seksuaalset riskikäitumist.

Väljaandes International Journal of Epidemiology ilmunud artiklis selgus, et Mycoplasma genitalium'isse nakatumine oli suurem neil, kel oli viimase aasta jooksul neli seksuaalpartnerit. Enamik testitutest, kel nakkus tuvastati, ei kaevanud ühegi sümptomi üle.

«Mykoplasma genitalium ei ole meie jaoks sugugi uus haigus,» rääkis tartu Ülikooli androloog Margus Punab. Igapäevakasutusse läks selle mikroobi uuring Tartu Ülikooli meestekliinikus 2006 aastal. Suguhaiguste kontekstis uuriti seda juba paar aastat varem. «Levimuse kohta Eestis täna täpseid andmeid veel ei ole. Loodame oma uurimistulemused avaldada lähema aasta jooksul,» rääkis Punab.

Ta lisas, et tegemist on sugutrakti klamüüdiast harvema ja tripperist (gonorröast) oluliselt sagedasema haigusega. «Nii minu isiklik kogemus kui seksuaalsel teel levivate infektsioonide ravijuhis Eestis ütleb, et see haigustekitaja põhjustab meestel kusitipõletikku, võib olla munandimanuse põletiku ja ka mehepoolse viljatuse põhjustajaks,» selgitas androloog. Ravijuhise kohaselt võib haigus naistel põhjustada kusitipõletikku, emakakaelapõletikku, väikevaagnapõletikku ja seeläbi ka viljatust. Lisaks võib see mikroob olla ka sugulisel teel omandatud reaktiivse artriidi (Reiteri tõbi) põhjustajaks.

Diagnoosimine meestel ei ole keeruline. «Meestekliinikus testime seda mikroobi esmasest hommikusest kusest. Naistel on optimaalseks uuringumaterjaliks ilmselt emakaelast tampooniga võetud proov,» rääkis arst. Mikroob on tuvastatav vaid molekulaarsete diagnostikameetoditega, mistõttu analüüsitakse seda vaid üksikutes Eesti laborites.

Haigust ravitakse antibiootikumidega. «Kogemus ütleb, et tegemist on sageli veidi raskemini ravile alluva mikroobiga, kui seda on klassikalised suguhaigused,» tõdes Punab.

Ravimata juhtude tagajärjeks võivad, nagu juba ülalpool viidatud, olla ülemiste suguteede kroonilised põletikud, mis omakorda võivad põhjustada viljatust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.