Ossinovski: võitlus HIViga muutub jõulisemaks

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Viimaste andmete kohaselt on Eestis tänavu diagnoositud 240 HIV-nakatunud isikut, kuid hinnanguliselt elab Eestis veel mitmeid tuhandeid, kes ei ole oma nakkusest teadlikud.

Täna tähistatakse ülemaailmset AIDSi vastu võitlemise päeva, mille eesmärgiks on toetada HIV-positiivseid inimesi, mälestada neid, kes on AIDSi tõttu surnud ning tõsta ühiskonna teadlikkust. 

„Sotsiaalministeerium võtab sihiks jõulisema võitluse HIV ja AIDSi levikuga, mis aga eeldab omavalitsuste ja kogu tervishoiusektori veelgi tihedamat koostööd riigiga,“ lausus tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tänasel ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval.

Ehkki aastatega on uute HIV-juhtude arvus saavutatud stabiilne langus, oleme Euroopa Liidus endiselt nakkuse leviku osas esikohal. "HIV-nakkuse leviku piiramiseks on oluline, et inimesed laseksid ennast HIV suhtes testida ja positiivse diagnoosi saanud inimesed pöörduksid viivitamatult ravile," ütles Ossinovski.

Õigeaegne ja korrapärane HIV ravi tagab täisväärtusliku elu aastateks ning viib nakkusohu miinimumini, HIV-nakkuse ravi ja ravimid on patsiendile tasuta. Ehkki riiklikud HIV-tegevused on üks osa Rahvastiku tervise arengukavast aastateks 2009–2020, leiab tervise- ja tööminister, et sellest ainuüksi ei piisa.

"Paralleelselt HIV-strateegia hindamisega olen paremaks ennetustööks, tõhusamaks testimiseks ja raviks võtnud sihiks uue rohelise raamatu väljatöötamise, mis peaks valmima järgmise aasta lõpuks," lausus minister.

"Eduka võitluse eeltingimuseks on kogu tervishoiusektori, ravimitootjate, rahvusvaheliste organisatsioonide, teadusasutuste, vabaühenduste, teenusepakkujate, kohalike omavalitsuste ja riigi tihedam ning koordineeritum koostöö," lisas Ossinovski.

Hinnanguliselt elab maailmas ligikaudu 34 miljonit HI-viirusega inimest ning selle tõttu on surnud üle 35 miljonit inimese. Eestis on HI-viirust aastate jooksul diagnoositud 9233 inimesel, sealhulgas AIDS 452 inimesel. Esmakordselt tähistati ülemaailmset AIDSi päeva juba aastal 1988.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.