Pakosta: raviasutuse kaugus ei tohiks piirata tööl käimist

Liisa Pakosta,  võrdõigusvolinik.
Liisa Pakosta, võrdõigusvolinik.

Möödunud reedel, 27. novembril väisas võrdõigusvolinik Liisa Pakosta Võrumaad, kus muu hulgas tõi maakonna esindajatega kohtudes välja, et inimese tööl käimise võimalus ei tohi olla oluliselt piiratud seetõttu, et ta on sunnitud enda või oma hooldatava inimese tervishoiuteenuse järele sõitmiseks viibima töölt olulise aja eemal.

„Ehkki voliniku pädevuses ei ole seadusest tulenevalt hinnata inimeste võrdset kohtlemist nende elu- ja asukoha põhjal – näiteks, ei saa ta hinnata kas isiku võrdsuspõhiõigust on rikutud, kui ta ei saa tarbida mõnda vajalikku tervishoiuteenust oma kodupiirkonnas –  katavad nii võrdse kohtlemise seadus kui soolise võrdõiguslikkuse seadust inimeste õigust tööd teha ilma suuremate takistusteta siis, kui inimene ise tööd teha tahab, suudab ja oskab,” rääkis volinik.

Lõuna-Eesti Haigla juhatuse liige Külli Raupi sõnul toimub pidevalt diskussioon, milliseid teenuseid peaks maakonnahaigla pakkuma ning milliseid mitte. Oluliselt vähemaks Võrumaal teenuseid tema hinnangul enam võtta ei tohi. 

Hiljuti on haigekassa välja käinud plaani, mille kohaselt järgneva kolme aasta jooksul kaoks lastearsti teenus maakondadest. Praegu kasutatakse lastearstide teenuseid haiglas Raupi sõnul aga aktiivselt. 

Võru maavanema Andres Kõiv lisas, et ei ole mõeldav, et vanemad, kelle laps vajab lastearsti abi, sõidaksid Tartusse. 

„Võrust Tartus arsti juures käimiseks kulub minimaalselt kolm tundi. Ühistranspordiga võib kuluda peaaegu terve tööpäev. Ja nii iga lapse kohta,“ lausus Kõiv.

Maavanem juhtis tähelepanu, et ravivõimaluste vähenemine mõjutab maakonna majandust, rääkimata lapsevanema ning haigestunud lapse ebamugavusest. Sama lugu on maavanema sõnul teiste terviseteenustega, mis on Võrust ära kaotatud või mille rahastamise skeem eeldab maakonnast välja sõitmist. Näiteks tõi ta rehabilitatsiooniteenused, mida inimene vajab pikema aja vältel, kuid mida rahastatakse sotsiaalkindlustusameti poolt ainult konkreetsetes asukohtades.

 

Raupi sõnul on väga oluline, et Võrus jõutaks üksmeelele esmatasandi tervisekeskuse rajamise osas. „Kättesaadavate ja kvaliteetsete tervishoiuteenuste tagamine on tööhõives püsimise ja hõivesse naasmise suurendamiseks oluline tingimus,“ lisas ta.

 ja Lõuna-Eesti Erihooldusteenuste Keskuse juhataja Kaja Solomiga tervishoiuteenuste kättesaadavust Võrumaal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.