Antibiootikumid jõuavad meieni ka läbi toidu ja loomade

Lehmad
Antibiootikumid jõuavad meieni ka farmiloomade ravimite kaudu.

Antibiootikumid jõuavad meieni ka läbi lihatööstuse, farmiloomade ravimite kaudu, aga ka lemmikloomadega, koerte-kassidega, kellega oleme tihedas kontaktis, kinnitas Tartu Ülikooli professor Tanel Tenson.

Ta lisas, et isegi taimetoitlased puutuvad antibiootikumidega kokku väetatud köögiviljade kaudu, kirjutas Pealinn.

Antibiootikumide liigne kasutamine ja selle mõjul üha visamate haigusttekitavate batkerite arenemine on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul üha suuremaks probleemiks muutumas.

Eile, 2. detsembril toimunud Eesti Teadusagentuuri konverentsil "Kuidas teadus TerVEt rahvast teenib?" selgitas Tenson, et antibiootikumid ei jõua inimesteni ning ühtlasi ka haigusetekitajateni ainult retseptiravimite teel. "Antibiootikumid jõuavad meieni ka läbi lihatööstuse, farmiloomade ravimite kaudu, aga ka lemmikloomadega, koerte-kassidega, kellega oleme tihedas kontaktis," selgitas professor, kelle sõnul ei ole ka taimetoitlased passiivsest antibiootikumide võtmisest priid, kuna ravimid jõuavad farmidest toodava sõnnikuväetisega ka köögiviljadeni.

"Lõpuks jõuavad antibiootikumid ka reovette. Meie reoveesüsteemid ei ole kohandatud selleks, et eraldada veest ravimijääke," nentis Tenson, ning pakkus välja, et ehk peaksime riigi tasemel oma reoveepuhastussüsteemi üle vaatama ja selle ka ravimijääkide puhul efektiivsemaks muutma.

Erilist muret tekitab nii Eesti, kui kogu maailma teadlastele soolekepike Escherichia coli ehk e. coli, mille levikut uuriti projekti raames siinsetes meditsiiniasutustes aga ka seafarmides.

Teadlaste uurimustööst selgus, et kuigi tavapopulatsioonis esineb e.coli bakterit vaid 6 protsendil, kes haiglatesse sattudes teistest patsientidest ka alati isoleeritakse, siis seafarmide töötajate hulgas oli kahjuliku bakteri kandjaid tervelt 27 protsenti. "Selgelt on näha leviku teed, et loomadega kontaktis olles võivad nad levida töötajatele ja nende peredele," nentis professor.

"Kuna maailmas nii palju kasutatakse antibiootikume on e. coli vastu tõhus ainult üks antibiootikum, mille kohta tuli ka hiljuti uudis Hiinast, et ka sellele on leitud juba resistentsuse geen," nentis professor, "see on meditsiinimaailmas hetkel üks suurimaid probleeme."

Antibiootikumide resistentsusega võitlemiseks kavatsevad Tartu Ülikooli teadlased jätkata koostööd meditsiiniasutuste aga ka toiduainetööstusega, et kaardistada antibiootikumide kasutamist. Plaanitakse ka ühtlustada andmed veterinaar- ja inimmeditsiini andmebaasides.

Pikemalt ajalehes Pealinn.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.