Tõnis Allik: sellist ülesannet ei saanud riigis ükski asutus

Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik
Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik

Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik ütles intervjuus Meditsiiniuudistele, et kui rääkida 10% tugiteenistuste töötajatest (keda peaks haigla koondama, toim), siis sellist ülesannet ei saanud riigis ükski asutus ja selle elluviimine viitab mitmete tugiteenuste sisseostmise kohustusele ning eeldab sellest johtuvaid ümberkorraldusi.

Vastab Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik.

Kui reaalseks Te peate võimalust koondada tuleva aasta mai lõpuks 80 teenistuskohta, mis on veidi üle kahe protsendi regionaalhaigla töötajatest?

Jah, sotsiaalministeeriumi kohustuse suurus tulenebki kahe suure haigla lisamisest koondamisülesande arvutuslikku mehhanismi. Summaarselt on PERHi ja TÜKi koondamise ülesanne kokku ca 25% kogu valitsuse poolt püstitatud ülesandest. 80 ametikohta võib tunduda "väike"s.o 2% kogu haigla ametikohtadest.

Samas kui see kohustus arvutada meditsiinipersonali säästmise loogikast lähtuvalt ümber tugipersonalile, siis saame ca 10%-lise kohustuse. Novembri seisuga oli meditsiinipersonali hulk haiglas kasvanud ja tugipersonali hulk natuke vähenenud, kuid see on olnud loomulik dünaamika ja ei ole olnud seotud koondamiskohustusega.

Kuidas Te hindate, kas see 2% koondamist on ühekordse üritusena talutav või tähendab olulist töö ümberkorraldust 2016. aastast?

Kaks protsenti tugiteenistuste töötajatest oleks mõistlik ja saavutatav n-ö ratsionaalseid teid pidi. Kui rääkida 10% tugiteenistuste töötajatest, siis sellist ülesannet ei saanud riigis ükski asutus ja selle elluviimine viitab mitmete tugiteenuste sisseostmise kohustusele ning eeldab sellest johtuvaid ümberkorraldusi.

Ümberkorraldustele kuluks ka mõistlik aeg, umbes 6–12 kuud, ja loodetavasti ei ole ajalised tärminid kivisse raiutud. Haigla nõukogu arutab juhatuse esmaseid ettepanekuid jaanuaris.

Kui tõenäoliseks Te peate, et koondamisele läheb ka mõni arsti või õe koht?

Suuremat arstide ja õdede koondamist me ette ei näe. Üksikuid koondamisi on läbi aastate olnud ka arstide ja õdede hulgas.

Millistes haigla teenistustes Te hetkel kõige enam koondamisruumi näete?

Hetkel analüüsime kõikide teenistuste koosseise ja seda struktuuriüksust, kus näeme suurt koondamisruumi, ei ole.

Samas ei ole välistatud, et antud ülesande kontekstis on haigla sunnitud edaspidi tervishoiuteenuseid mingis mahus sisse ostma teistelt teenuseosutajatelt, sh eraettevõtjatelt.

Kui palju mõjutab haigla eelarvet, kui osa teenuseid tuleks hakata sisse ostma?

Tänased arvutused näitavad, et teenuse sisseostmine tuleb kallim. Esiteks lisandub teenuse sisseostmisel käibemaks ja eks teenuse osutaja soovib ka kasumit teenida. Meile vajalik teenuste maht on enamasti nii suur, et saavutame mastaabiefekti ka seda ise tehes ja teenuse sisseostmine täiendavat mastaabiefekti suurt ei anna.

Kui palju nt 2014. aastal PERHist inimesi omal soovil või koondamise tõttu ametist lahkus? 

Mullu lahkus PERHist omal soovil 454 töötajat ja koondati 26 töötajat, mis teeb kokku 13% töötajate koguarvust. Lahkuvad töötajad on suudetud asendada ning PERHi töötajate koguarv võrreldes 2014. a on täna suurenenud meditsiinipersonali arvelt.

PERH analüüsib pidevalt oma koosseisu ja vastavalt vajadustele tehakse ka vastavaid koosseisu muudatusi (sh koondamised) iga-aastaselt.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.