Eesti ühe suurema ravimite kaubanduskontserni Tamro Baltics hinnangul sunnib konkurentsiameti karm hinnang hetkel kehtivale apteegituru regulatsioonile selle teema taas valitsuses ja riigikogus lauale tõstma, sest vastasel juhul ähvardab apteegivaldkonda juba nelja aasta pärast kaos.

- Tamro Baltics juhatuse esimees Leon Jankelevitsh
- Foto: Julia-Maria Linna
Tamro toetab eelmisel nädalal konkurentsiametist valdkonna eest vastutavatele ministritele saadetud märgukirja, milles amet toob välja olulised puudujäägid mullu riigikogu kehtestatud apteegituru regulatsioonis ning selle ellu viimises. “Mõistame, et apteegituru regulatsioon on riigikogu ja sotsiaalministeeriumi jaoks kui kuum kartul, sest siin puuduvad lihtsad lahendused, kuid pea liiva alla peitmine ei lahenda vastuolusid, mis on juba täna esil ja muutuvad põletavaks juba nelja aasta pärast, kui regulatsioon jõustub. Nõustume konkurentsiameti arvamusega, et seaduse jõustumise korral kaasnevad tagajärjed on nii tarbijatele ja ravimite kättesaadavusele kahjulikud,” lausus Tamro Baltics juhatuse esimees Leon Jankelevitsh.
Seotud lood
Suuruselt teise Eesti apteegiketi, BENU apteekide majandustulemus mullu oli 117 000 eurot kahjumit. Aasta varem oldi veel 405 000 euroga kasumis.
Eesti suuremaid apteegikette ühendav Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) leiab, et konkurentsiameti etteheited apteekide omandipiirangute osas on asjakohased ning seega on vastavad vigade parandused seadusandluses hädavajalikud.
Konkurentsiamet tegi ettepaneku üle vaadata ravimiseaduses sätestatud proviisoromaniku nõue ja ravimite hulgimüüjate seotuse keeld ning tühistada piirangud, milleks vajadus puudub. Piirangutest tulenev kasu avalikkusele ei ole sisuliselt läbi analüüsitud.
Taunime konkurentsiameti rünnakut proviisorapteekide suunas ja sülitamist rahvatervise huvidele, teatas Proviisorite Koda vastusena konkurentsiameti eilsele avaldusele, mille kohaselt kahjustavad uued apteekide asutamise piirangud konkurentsi.
Konkurentsiamet kritiseeris teravalt eelmise parlamendi koosseisu heaks kiidetud apteegireformi, mis lubab tulevikus vaid proviisoritel apteeke omada. Olukorra saatus on lahtine, sest sotsiaalministeeriumi hinnangul on regulatsioonis puudusi ning reform võetakse parlamendis uuesti arutlusse.