Apteekrite liit: Konkurentsiamet mängib ärimeeste poolt tellitud muusikat

Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane
Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane

Konkurentsiamet on alusetult rünnanud Eesti apteekreid ning väitnud, et apteekide omandipiirang pole asjakohane. Kas järgmisena läheb konkurentsiamet perearstide, advokaatide, notarite ja kohtutäiturite omandipiirangu kallale, küsib Eesti Apteekrite Liit oma pressiteates.

Eesti Apteekrite Liit ei nõustu Konkurentsiameti arvamusega, et apteekide omandipiirang vähendab konkurentsi, kuna asi on täpselt vastupidi. “Konkurentsiamet lähtub asjatundmatust turukäsitlusest, mis ei arvesta tervishoiuvaldkonna eripäraga”, ütles Eesti Apteekrite Liidu (EAL) esinaine Ülle Rebane. “Tervishoisektorisse kuuluv apteegiteenus ei ole ega saa kunagi olema vaba ettevõtlus, nagu ka perearstiteenus.”

Küsimusi tekitab Konkurentsiamet järsk seisukohamuutus – varem nõuti häälekalt ravimite hulgi- ja jaemüügi lahutamist. Täna öeldakse, et apteegiketid tuleb iga hinna eest säilitada, kuna need on konkurentsi jaoks vajalikud. Kas tõesti on mängus “ämma kilekott?”, küsis Rebane.

Sisuliselt analüüsides lähtub Konkurentsiamet lihtsustatud turukäsitlusest, saamata aru, et tervishoid ei ole tavaline turg. Euroopa riikides on sellest aru saadud ja mitte kusagil ei ole tervishoidu jäetud vaba turu meelevalda.

Rebane selgitas, et apteegialal on erialase tööjõu puudus, mis üha süveneb ning see tingib olukorra, kus uute apteekide massilisel asutamisel ei jätku tööjõudu. Tööjõu nappuse tulemusena uutes apteekides paratamatult teenuse kvaliteet langeb. “Juba praegu töötab mitmeid apteeke ühe proviisoriga. Kuidas sellisel juhul tagada kvaliteetne teenus, jääb arusaamatuks,” lausus Rebane.

Olukorras, kus Eestis ei jätku ravimitele vajaminevat raha ega teenuse osutamiseks apteekreid, on apteegiteenuse optimaalne korraldamine väga oluline. Konkurentsiameti ettepanekute elluviimine suurendaks apteegisüsteemi ülalpidamiseks vajaminevaid kulutusi ning võtaks patsiendilt igasuguse võimaluse sõltumatu apteegiteenuse saamiseks,” märkis Ülle Rebane

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.