Unearstid mõistavad perearstide muret

Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru
Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru

Eesti Unemeditsiini Selts mõistab perearstide muret seoses mootorsõidukijuhi tervisetõendite väljastamise korra muutusega, kuna mitmed korralduslikud küsimused on veel lahendamata, kirjutab Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru.

Hiljuti on avaldatud arvukalt uuringuid ja teadustöid, mis kinnitavad, et obstruktiivse uneapnoe sündroom on üks mootorsõidukiõnnetuste suurimaid riskitegureid. Ligi 30% liiklusõnnetuste põhjuseks on päevane unisus, väsimus sh uneapnoe, mida meditsiinisüsteem saab edukalt vähendada. Näiteks Rootsis, kus meditsiinisüsteem on aastaid teadlikult kaasatud, toimub igal aastal 2 korda vähem liiklusõnnetusi kui Eestis. Euroopa Liidu direktiivist lähtuvalt on määruse muudatus Eestis aegasasti vastu võetud, kuid selle rakendamise ettevalmistamine on takerdunud.

Eesti Unemeditsiini Selts on teinud Eesti Haigekassale juba pea paarkümmend aastat ettepanekuid uneuuringute ja ravi kättesaadavuse parandamiseks elanikkonnale, kuid kõrgete lisakulude kartuses on meie ettepanekud tagasi lükatud. Ka käesolevalt on selts teinud Sotsiaalministeeriumile aegsasti ettepanekud seoses mootorsõidukijuhi tervisetõendite väljastamise korra muutusega. Mõistame perearstide muret, sest viimasel hetkel alustatud reaalse tööga on väga kiireks läinud ja ei ole kindel, et 2016. aasta alguseks tulemini jõuab. Tegutsemata on ju oht ka seaduse jõustumismenetluse rikkumiseks. 

Eesti Unemeditsiini Seltsi ettepanekud põhinevad obstruktiivse uneapnoe diagnostika ja ravijuhendil, kuid vastavalt määrusele hõlmavad vaid keskmise ja raske obstruktiivse uneapnoe sündroomi kahtlusega haigeid, kus on arvestatud uneapnoe diagnostika eripära autojuhtidel.  Selts on vastu võtnud uneuuringu kvaliteedinõuded, nõuded ravitulemuste dokumenteerimiseks ja meditsiiniseadme kasutamist tõendava eriarsti kinnituse vormistamiseks.

Kui seltsi poolt esitatud muutmisettepanekuid perearstide poolt koostatud tervisetõendi koostamise juhendisse ja tervisedeklaratsiooni digivormidesse sisse ei viida, siis perearstidel ei ole võimalik ka uneapnoed tervisetõendi väljastamisel avastada, veelgi enam- seadus kaotab mõtte.

Hetkel on olukord, kus polüsomnograafia on Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus väiksema hinnaga, kui uuringuga seonduvad kulud, mistõttu keskustel võib puududa huvi viia läbi massiliselt uuringuid alla uuringu tegeliku hinna. Seltsi poolt esitatud soodsamate uneaegsete hingamishäirete uuringute tegemiseks ettepanekuid pole seni aga aktsepteeritud. Unekeskustes on aastaid läbi viidud uneuuringuid teadusuuringute raames ja tasuliste teenustena. Teame järeldada, et tasulisi uuringuid ja ravi said võimaldada alla 50% haigetest teenuste kõrge hinna tõttu. Alles 2012. aastast said mõned uneuuringud ja CPAP-ravi kättesaadavaks haigetele, kuid oluliste rakenduspiirangutega.

Meil puudub informatsioon, kas unemeditsiini keskustes ja maakonnahaiglates, kus võimalus limiteeritud uneuuringute läbiviimiseks tulevikus on olemas ka piisav ressurss töö tegemiseks.

Hetkel on selgusetu autojuhil uneapnoe avastamisest kuni ravisoostumuse dokumenteerimiseni mootorsõiduki juhtimisõiguse võimaldamine. Seadus eeldab keeldu, kuid see tooks lähiaastatel kaasa  ilmse kaose. Hinnanguliselt võib ravi efektiivsuse dokumenteerimiseks kuluda 6 kuud, kirurgilise ravi korral kindlasti enam, seega võib pikeneda tervisetõendi taotlemise periood. Loodame ka, et paljud mootorsõidukijuhid (kel uneapnoe) on juba edukalt ravil.

Me ei soovi paanikat tekitada. Vastupidi, uneapnoe õigeaegne diagnostika ja ravi vähendavad paljusid riigi majandus- ja sotsiaalkulusid, sh vähendavad südame-veresoonkonnahaiguste ja liiklusõnnetustega seonduvaid ravikulusid enam kui 2 korda. Eesti Unemeditsiini Selts loodab mõistvale suhtumisele, on jätkuvalt valmis koolitama ja infot jagama.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.