Ministeerium: muudatusi tervisetõendite väljastamisel pole võimalik edasi lükata

Kui Eesti Perearstide Seltsi hinnangul võiks mootorsõiduki tervisetõendi väljastamise korra muudatuste jõustumist pool aastat edasi lükata, siis sotsiaalministeeriumist kinnitati, et muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2016 ning seda ei ole võimalik edasi lükata.

Sotsiaalministeeriumi selgitus:

Uneapnoe puhul ei ole tegemist uue või tundmatu haigusega, kuid seni ei ole see tervisehäire olnud seotud mootorsõidukijuhtide tervisetõendiga. Uued nõuded juhtidele tähendavad, et keskmise raskusega või raske uneapnoe puhul on vajalik eriarsti otsus, et haigus on kontrolli all. Samuti tuleks seisundit kontrollida 3 aasta tagant või 1 kord aastas, kui tegemist on kutselise juhiga.

Tervisetõendi väljastamiseks on olemas eraldi juhendmaterjal perearstidele, mida vastavalt vajadusele täiendatakse. Eesti Unemeditsiini Selts ja Eesti Perearstide Selts on olnud omavahel kontaktis, et kokku leppida vajalikud täpsustused juhendis. Juhendisse lisatakse kriteeriumid, millele tähelepanu pöörata ja millal on näidustatud edasisuunamine spetsialistile.

Eesti Unemeditsiini Seltsi kodulehel on kirjeldatud 7 keskust, kus on pädevus uneapnoe uuringuteks ja ravi määramiseks. Ka osades maakonnahaiglates on olemas või lähiajal tekkimas piiratud uuringuvõimalused (nt Rakveres, Järvamaal, Viljandis, Valgas ja Haapsalus). Unemeditsiin ei ole eraldi arstlik eriala ning seetõttu võib tegemist olla kopsuarsti, kõrva-nina-kurguarsti või teiste arstidega, kes on end sel alal täiendanud.

Patsiendid on reeglina teadlikud, kui neil on kahtlus tõsisele uneapnoele. Sellisel juhul ei ole mõistlik enne kindlat diagnoosi ja ravi rooli istuda. Seetõttu tasuks arsti juurde pöörduda piisava ajavaruga ning tuleb arvestada võimalike ooteaegadega (kui on vajalikud eriarsti konsultatsioon ja uuringud).

Uneapnoed reguleerivad muudatused kinnitas valitsus 19. juunil 2015 ning need jõustuvad 1. jaanuaril 2016. Muudatustega viiakse mootorsõidukijuhi ja juhtimisõiguse taotleja tervisenõuded vastavusse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga. Sotsiaalministeeriumi seisukohast ei ole võimalik muudatuse ellurakendamist edasi lükata, pigem tuleb igakülgselt toetada perearste juhendamisega uute nõuete jälgimisel.

Esmane teavitus (sh meediakajastus) toimus vahetult peale määruse kinnitamist valitsuse poolt. Lisaks on sotsiaalministeerium iga aasta lõpus koostanud suure pressiteate olulisemate teemade teavitamiseks ning teeme seda ka sel aastal. Antud teemal on inimeste seisukohast oluline teada ja arvestada, et tulenevalt uutest nõuetest võib tervisetõendi taotlemise periood neile, keda uneapnoe teema puudutab, pikeneda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.