Kardioloogid võitlevad ravimkaetud stentide nimel edasi

Südame- ja veresoonkonnahaiguste puhul tuleb tihti rakendada tehisveresooni. Pilt illustratiivne.
Südame- ja veresoonkonnahaiguste puhul tuleb tihti rakendada tehisveresooni....

Eesti Kardioloogide Selts pöördus taas Eesti Haigekassa nõukogu poole palvega esimesel võimalusel tühistada aegunud ravimkaetud stentide rakendustingimused.

Soovime selgitada meie seltsi seisukohti seoses 1.jaanuarist 2016 jõustunud valitsuse määrusega „Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu”.

Eesti Kardioloogide Seltsi ülesandeks on olla tõenduspõhise kardioloogilise abi kompetentsikeskuseks Eestis. Meie jaoks on muret tekitavad erialaspetsialistidega kooskõlastamata kehtestatud ravimkaetud stentide kasutamist piiravad kriteeriumid. Alarmeeriv on see, et Eestis on alates 2016.a. arstid sunnitud tõenduspõhiste ravijuhiste asemel igapäevast ravitööd tegema ametnike koostatud valitsuse määruse alusel.

Me ei ole pädevad teenuste hinnakujunduse metoodikas, ega ole seetõttu hindade üle ka vaielnud.

Juhime teie tähelepanu sellele, et ilma kardioloogide osaluseta koostatud stentide klassifikatsioon ja ravimkaetud stentide rakendustingimused ei vasta kehtivatele Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhistele ning ka senisele ravitööle Eestis. Peame lubamatuks tekkinud olukorda, kus ravikvaliteeti mõjutavaid eriarstlikku pädevust eeldavaid otsuseid koostatakse ja võetakse vastu ilma ekspertide nõu kuulamata.

Oleme enne määruse vastuvõtmist korduvalt juhtinud EHK Nõukogu esimehe ja EHK juhatuse esimehe tähelepanu koostatavas dokumendis esinevatele puudustele, kuid küsimustele vastust ei ole saanud. Haigekassa esindajate väited ( HK kiri 31.11.2015, „Aktuaalne Kaamera“ 21.12.2015, „Postimees“ 22.12.2015), et stentide diferentseerimisega tekitati juurde valikuvõimalusi ja hoitakse kokku raha, on vale. Väidetav valikuvõimaluse suurenemine – „metallstent“ või „ravimkaetud stent“ – on eksisteerinud Eestis juba aastast 2002, kui võeti kasutusele ravimstendid. Korduvalt esitatud väide, et patsientide ravivõimalused ja ravi tulemused ei halvene, on aga asjatundmatu.

Koostatud kasutuskriteeriumid on 10 aastat ajast maha jäänud ja ei ole tänapäeva kardioloogias enam aktuaalsed, kuna ravimkaetud stent on vastavalt kehtivatele ravijuhistele enamikul juhtudel eelistatud stenditüüp ning metallstendi kasutamine on vähenenud kõikjal ( sh ka Eestis ) kiiresti.

Asjatundmatult pealesunnitud metallstentide senisest suurem ning mitteteõenduspõhine kasutus on ebaefektiivne ja patsiendi tervist kahjustav: põhjustab ahenemise taasteket üle 5 korra sagedamini ja võib esile kutsuda korduva südamelihase infarkti või patsiendi surma. Sisuliselt muudetakse kehtestatud rakendustingimustega mõttetuks osa invasiivkardioloogide tööst, kuna sagedamini tekkiva restenoosi tõttu tuleb see uuesti teha. Kordusprotseduurid aga kätkevad endas täiendavat tüsistuste riski patsientidele ning suuremaid kulutusi maksjale. Ebameeldiva lisana toimub paratamatult ka ravijärjekordade pikenemine.

Sotsiaalministeeriumi poolne väide („Aktuaalne Kaamera“ 21.12.2015), et suhtlust peaks parandama on õige – siiani pole kahjuks antud teemal Kardioloogide Seltsiga ühendust võetud ega ka kirjadele vastatud.

Tehtud otsuste tõttu kannatavad kõige enam meie südame- ja veresoonkonna haigusi põdevad patsiendid (see haiguste rühm põhjustab > 50% kõigist surmajuhtudest), kellele me ei suuda ravi tagada isegi eelmiste aastate tasemel.

Kutsume vigade vältimiseks Eesti Haigekassat üles arutama arstlikku pädevust nõudvaid teemasid erialaorganisatsioonide esindajatega ja kooskõlastama dokumendid enne otsuste tegemist erialaseltsiga. Palume esimesel võimalusel tühistada aegunud ravimkaetud stentide rakendustingimused.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.