Algas emakakaelavähi ennetamise nädal

25. - 30.jaanuarini tähistavad Vähiliit ja haigekassa emakakaelavähi ennetamise nädalat Eestis, et juhtida naiste, meditsiinitöötajate ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Sellel aastal kutsub haigekassa emakakaelavähi sõeluuringule 1961, 1966, 1971, 1976, 1981 ja 1986. aastal sündinud ravikindlustatud naised.

Sõeluuringus osalemiseks tuleb helistada sobivasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse naise sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, Kehtiva ravikindlustuse korral tasub uuringu eest haigekassa.

Igal aastal saab Eestis emakakaelavähi diagnoosi ligikaudu 174-195 naist. Haigestumise risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka nooremad.
Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Kuna vaktsiin ei anna täielikku kaitset, siis peavad ka vaktsineeritud naised regulaarselt uuringutel osalema. 

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:
• regulaarset kontrolli naistearsti, perearsti või ämmaemanda juures
• emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu
vaktsineeritud)
• HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimist enne suguelu algust
(selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)

Sõeluuringute kohta on võimalik infot küsida oma perearstilt või vaadata täiendavat infot haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.