Perearstid ja -õed taotlevad pereõe õiguste laiendamist

Õde patsienti nõustamas.
Õde patsienti nõustamas.

Märtsist võivad osad pereõed küll teatud retseptiravimeid väljastada, ent ravimiseadus keelab hetkel pereõdedele ravimiinfo ja reklaamide edastamise. Õde tohib seega küll patsienti ravimitealaselt nõustada, kuid retseptiravimite kohta infot ise omada ei tohi.

Pereõdede ja -arstide esindajad tegid sel nädalal sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta ravimiseadust tänapäevastele esmatasandi õenduse nõuetele vastavaks.

Pöördumises tuuakse välja, et pereõed, kellele lasub suur vastutus patsientide nõusatajana, ennetustöö tegijana, patsiendi juhendajana ja ka patsiendile ravimite alase nõuandjana krooniliste haiguste ravi jälgijana on vajalik kursis olla tänapäevase ravimiteaduse arenguga, ravimite toimete ja kõrvaltoimetega.

Õed vajavad ravimialaseid koolitusi ja ravimialast infot teatud retseptiravimite osas lisaks immuunpreparaatidele, et tagada kvaliteetne õendusteenuse osutamine.

Seaduse järgi on perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel õigus, märkides retseptile oma ametinimetuse, välja kirjutada järgmisi ravimeid ja aineid: ATC kood A10; C02,C03, C07, C08, C09, C10; G02B, G03A, G03DA02; H03A; imiku toitesegud – välja arvataud esimene retsept.

Perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötav õde peab perearstiga konsulteerima kõige harvem üks kord korduvretsepti realiseerimise perioodi jooksul, et hinnata koos ravi jätkumist ja selle muutmise vajadust.

Täna on õel, kes töötab perearstinimistuga ja omab riiklikult tunnustatud  immuniseerimise baaskoolituse tunnistust õigus saada osa immuniseeritavate ravimite alastest koolitustest, mis on retseptiravim.

Retseptiravimite reklaami keeldu ei rakendata vaktsineerimise edendamisele suunatud kampaaniatele, mis on eelnevalt ravimiameti ja terviseametiga kooskõlastatud. 

Perearsti ja temaga koos töötavate tervishoiutöötajate tööjuhend kehtestab pereõe töövaldkonnad ja tegevused:

Pereõe töövaldkonnad on tervise edendamine, mis hõlmab tervise riskitegurite hindamist, individuaalset tervisekasvatust ja meditsiinilist nõustamist; haiguste ennetamine, mis hõlmab tervise riskitegurite hindamist ja immuniseerimist; õendusabiteenuste osutamine; üldarstiabi osutamine oma pädevuse piires ägeda tervisehäirega patsientidele; krooniliste haigustega patsientide seisundi jälgimine, nõustamine ja nende suunamine perearsti vastuvõtule, kui ilmnevad asjaolud, mis võivad olla aluseks varem määratud ravi ümberhindamiseks; tervishoiuteenuste osutamist tõendavate ja perearsti nimistut puudutavate dokumentide vormistamine, sealhulgas dokumenteerimine, kui patsienti on nõustatud sidevahendite teel;

Pereõe vastuvõtt sisaldab järgmisi tegevusi:

1)vestlus haigega ja õendusanamneesi kogumine;

2)haige läbivaatus, seisundi hindamine ja õendusabiplaani koostamine;

3)õendusalane nõustamine tervise säilitamise ja taastamise osas;

4)nõustamine toitumise, töö ja elukorralduse osas;

5)nõustamine käsimüügis olevate ravimite tarvitamise osas;

6)raviprotseduuride tegemine;

7)laboratoorsete uuringute tegemine;

8)tervishoiuteenuste osutamisega seotud dokumentide väljastamine.

Pereõe tegevusjuhendi alusel on õe kohustus tagada õendusabi krooniliste haigustega patsientidele.

Krooniliste haigete hulk näitab üldist kasvutrendi. Esiteks pikeneb krooniliste haigete eluiga tänu edukale ravile ning teiseks tõuseb krooniliste haigete hulk ebatervislike (nautleva) eluviiside tõttu. Pereõe osa krooniliste haigete jälgimisel on ääretult tähtis.

Krooniliste haigete jälgimiseks on välja töötatud ravijuhised, vastavalt teaduslikult põhjendatud regulaarsusele on vajalik viia läbi uuringuid, küsitlusi aga ka meelde tuletada ravimite võtmise vajalikkust ja anda selgitusi haiguse olemuse kohta. Käesolev juhend annab ülevaate kahest, populatsioonis enam esinevast kroonilisest haigusest, mille jälgimisel on pereõel vastutusrikas roll.

Pereõde nõustab patsiente käsimüügis olevate ravimite tarvitamise osas mis on tihedalt seotud ka retseptiravimitega võimalike kõrvaltoimete osas.

Samuti on Maailampanga analüüsis 2015 on oma kindel koht pereõe töös kroonikute jälgimisel, mis hõlmab ka ravimite manustamise alast konsultatsiooni ja jälgimist.

Pöördumisele on alla kirjutanud Eesti Õdede Liidu pereõdede seltsingu juhataja Katrin Kippar, Tallinna Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi ja Eesti Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.