HUS tahab näosiirdamisi ka edaspidi teha

Patsient sai Helsingis uue näo. Lõikus maksis 110 000 eurot.

Helsingis tehti sel aastal esmakordselt Põhjamaades operatsioon, mille käigus suurte vigastustega patsient sai operatsiooni käigus teise isiku näo, kirjutas Helsingin Sanomat.

Aastaid tagasi tõsiselt viga saanud patsient sai uue näo organdoonorilt viimase lähedaste loal. „Patsiendil olid väga tõsised vigastused – lõualuude, keele, hammaste ja nina piirkonna vigastused,“ kirjeldas operatsiooni juhtinud plastilise kirurgia dotsent Patrik Lassus, kes vastutab HUSis näosiirdamise programmi eest.

Patsiendile siirati lõug, nina, lihaseid, närve ja sooni, samuti suur osa näonahast. Lassus toonitas, et operatsiooni ei tehtud mitte esteetilistel kaalutlustel, vaid hingamise, rääkimise ja söömise kergandamiseks.

„Talle oli tehtud varem ligi 30 operatsiooni ilma märkimisväärse tulemuseta,“ põhjendas Lassus ka eetilist kaalumist nõudnud lõikust.

Patsient saab nüüd rääkida, kuid infektsiooni ja hülgamisrisk on endiselt olemas.

 „Nii suuri operatsioone pole mõtet paljudes riikides teha,“ selgitas plastilise kirurgia professor Hannu Kuokkanen.

Siirdamist valmistati aastaid ette Bostonis asuva Harvardi ülikoolihaigla kogemuste põhjal. „Kui seal tehti esimene siirdamine, siis selleks kulunud summa tuli järgmisel aastal mitmekümne kordselt tagasi,“ rääkis dotsent Jyrki Törnvall. „Haigla sai palju uusi patsiente ka teistele erialadele.“

Soomes toimunud operatsiooni kulud olid 100 000 eurot. Järgmine operatsioon on juba planeerimisel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.