Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Tallinna Lastehaigla juht Katrin Luts rõhutab terviseministrile saadetud pöördumises Põhja-Eesti perinataalkeskuse loomise vajalikkust ja soovib läbirääkimiste alustamist.
Tallinna Lastehaigla.
Foto: Andras Kralla
Haigla juhi pöördumise ajendiks on prognoositav oluline muudatus Tallinna ja Põhja-Eesti sünnitusabis.
Rasedate skriininguga hõlmatuse suurenemise, aparatuuri täiustumise ja paranenud väljaõppe ning kogemuste tulemusel diagnoositakse tänapäeval enamus loote väärarendeid sünnieelselt ja sageli juba raseduse varases etapis. Näiteks dr Neupokojeva analüüsist 2014. aastal selgus, et Tallinna Lastehaiglas uuringutel ja ravil viibinud neeruväärarenditega vastsündinutest ja imikutest oli patoloogia diagnoositud sünnieelselt ligikaudu 80%l juhtudest. Dr Liis Toome Tallinna Lastehaiglast koordineerib sünnieelseid konsiiliume koostöös Ida-Tallinna Keskhaigla naiste- ja lastearstidega.
Ida-Tallinna Keskhaigla saatis sotsiaalministeeriumile kirja, kus toob välja, et Ida-Tallinna Keskhaigla vastab juba praegu kõikidele perinataalkeskuse nõuetele, mistõttu oleks mõistlik koondada Põhja-Eesti väga enneaegsed sünnitused selle haigla juurde.
Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) värskelt koostatud 2018. aasta tööanalüüs näitas, et Eesti suurima sünnitushaigla perinataalkeskus jõudis eelmisel aastal tähelepanuväärse tulemuseni – nii madal pole perintaalsuremus Eestis kunagi olnud.
Eesti Lastearstide Seltsi hinnangul on vaja avatud diskussiooni kolmanda tasandi pediaatrilise tervishoiuteenuse lähitulevikust ja sellest, kuidas hoida ära abi killustatus Tallinnas uue haigla valmides.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.