Lastearstid on mures pediaatrilise abi killustumise pärast

Eesti Lastearstide Seltsi hinnangul on vaja avatud diskussiooni kolmanda tasandi pediaatrilise tervishoiuteenuse lähitulevikust ja sellest, kuidas hoida ära abi killustatus Tallinnas uue haigla valmides.

Eesti Lastearstide Seltsi president Ülle Einberg pöördus kirjaga tervise- ja tööministri, haigekassa juhatuse esimehe ja Tallinna linnapea poole. Oma kirjas toob ta välja, et arvestades kahanevat laste arvu ja pediaatrilise abi ning väljaõppe kompleksuse olulisust väikese rahvastikuga riigis, on laste kolmanda taseme tervishoiukorralduse suurimaks nõrkuseks siiani olnud vastsündinute ravi killustatus Tallinnas, st regionaalse funktsiooniga naistekliinikute ehituslikult eraldi paiknemist regionaalse funktsiooniga lastehaiglast.

Seltsile teeb muret tänaseks kujunenud olukord, kus vastupidiselt senisele pediaatrilise meditsiiniabi koondamisele plaanitakse järgnevateks aastakümneteks killustatuse püsimist või isegi süvenemist seoses plaanitava Tallinna Haiglaga. Tallinna Haigla rajamise visioon loob kindlasti uue kvaliteedi arstiabi osutamisel, kuid laste kolmanda tasandi eriarstliku abi osas plaanitav ei ole kooskõlas tõenduspõhise tervishoiukorraldusega ning laste järjepideva ravi kvaliteedi parandamise osas on kaheldav, märgib Einberg.

Eesti Lastearstide Seltsile teeb muret, et pediaatrilise eriarstiabi organisatoorse korralduse tuleviku arutelu Tallinnas – ehk Põhja- ja Lääne-Eestis – ei toimu transparentselt. Eesti Lastearstide Selts ja eriala spetsialistid saavad informatsiooni vaid ajakirjandusest, et Tallinna Haiglasse koondatakse vastsündinute abi ning seejuures plaanitakse lastehaigla teenistuste osalist üleviimist. Toimunud on üksikud koosolekud Tallinna tasemel sünnitus- ja vastsündinute abi aspektist, kus enamus spetsialistidest pidas vajalikuks sünnitusabi ja kogu pediaatrilise abi – sealhulgas kirurgiliste erialade – koondamist ehituslikult tagamaks ravi järjepidevust ja optimaalset koostööd sünnituseelse ja -järgse ning kõikide laste eriarstiabi teenuste vahel. Ometi toimivad vastupidised protsessid, seisab kirjas. Arusaamatuks jääb, miks plaanitakse mittetõenduspõhiseid muutusi lasteabi seisukohalt ja kelle huve antud muudatused kajastavad, tõdeb Einberg. Pediaatrilise teenuse ja väljaõppe killustamine Tallinnas toob tema sõnul kaasa muudatused laste tervishoius Põhja- ja Lääne-Eesti piirkonnas tervikuna. Konkurents ei ole meditsiinisüsteemis mitte alati ja igal pool edasiviivaks jõuks, leiavad lastearstid.

„Eesti riigil on võimalus luua järgnevateks aastakümneteks parim laste kolmanda tasandi eriarstiabi organisatoorne korraldus, st kõikide pediaatria alaerialade koondamine kahte regionaalse funktsiooniga haiglasse – Tartus ja Tallinnas. Tartus alustatakse lähiaastatel uue Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku ehitust ühtse kompleksina naistekliinikuga. Analoogse kontseptsiooni elluviimine on vajalik Tallinnas,“ kirjutab Einberg.

Eesti Lastearstide Selts ootab EV Sotsiaalministeeriumilt, Tallinna Linnavalitsuselt ja Eesti Haigekassalt avatud diskussiooni kolmanda tasandi pediaatrilise tervishoiuteenuse nägemusest lähitulevikus haiglavõrgu arengukava valguses ja soovib ning peab vajalikuks erialaseltsina osaleda plaanitavate arengusuundade väljatöötamisel.

Abi koondumine on andnud häid tulemusi

Ülle Einberg toob oma kirjas välja, et Eesti laste mitmed tervisenäitajad on ajas markantselt paranenud – alates 1990ndatest on mitmekordselt vähenenud nii vastsündinu- kui imikuea suremus. Näiteks on 2018. aastal avaldatud Maailma Terviseorganisatsiooni raporti kohaselt Eesti maailmas viie madalaima neonataalse (0–28 elupäeva) suremusega riigi seas.

Ühe tegurina on hea tulemi põhjuseks uue lastehaigla loomine Tallinnas 1979. aastal, mis ühendas suure osa laste terapeutilistest erialadest kirurgiliste erialadega ning 0–18-aastaste laste kõrgema etapi intensiivravi ja anestesioloogilise teenistusega. Haigla juures alustas tööd intensiivraviarsti ja -õega erakorraline spetsialiseeritud väljasõidubrigaad laste transpordiks kõrgema etapi intensiivraviks maakondadest ja Tallinna teistest haiglatest – sealhulgas kahest kõrgema etapi sünnitushaiglast – Tallinna Lastehaiglasse. 1990ndatest jätkus spetsialiseeritud pediaatrilise abi järjekindel regionaliseerimine ehk koondamine Põhja- ja Lääne-Eestis ning Tallinnas. Tallinna Lastehaiglasse toodi üle tollasest Vabariiklikust Keskhaiglast laste hemato-onkoloogiline ja endokrinoloogiline teenistus, Nõmme Lastehaigla tervikuna ning Keila Haigla lasteosakond. 2015. aastal valmis Lastehaigla juurde Laste Vaimse Tervise Keskus, mis lähendas nii geograafiliselt kui ka sisuliselt somaatilise ja psühhiaatrilise abi. Regionaliseerimise ning meditsiini arenguga on vähenenud infektsioonhaigustega laste ravi osakaal Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskuses. Tallinna Lastehaigla teeninduspiirkonnas on lõpetatud sünnitusabi ja seega ka vastsündinute abi osutamine Läänemaa, Keila ja Rapla haiglas. Kõigis kolmes haiglas on suletud lasteosakond.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.