Alzheimerile kaotatud mälestused võivad olla taastatavad

Geneetiliselt muundatud hiirtega katsed viitavad, et Alzheimeri tõvele kaotatud mälestused on küll ajus endiselt alles ja peaprobleemiks on nende meenutamine.

Mälestuste vähemalt ajutiselt taastamiseks võiks abi otsida vastavate mälestustega seotud ajurakkude stimuleerimisest, kirjutas ERRi teadusportaal.

Alzheimeri sümptomitega hiirte mälu parandamisel tulid appi näriliste pärilikkusaines tehtud muudatused. Loomade genoomi oli täiendatud vetikate geenidega, mis muutsid nende juhtimisel sünteesitavate valkudega teadlasi huvitavad engrammi-rakud valgustundlikuks. Kui neid seejärel sinise valgusega korduvalt laenglema pandi, oskasid hiired ruumi karta järgmised kuus päeva. Kui aga korraga pandi samal viisil laenglema kõik vastava ajuosa rakud, nagu juhtuks see elektrilise stimulatsiooni puhul, mälestuste taastumist ei märgatud.

Engrammi-rakkude olulisust tõestati ka kahe teise katsega. Neist esimeses hävitati rakud spetsiaalse mürkainega, mis tingis taas hirmumälestuse unustamise.

Teises katses suudeti näidata, et sarnast lahendust kasutades saab kehva mäluga hiirtele meelde tuletada ka näiteks mälestusi hiljuti nähtud esemetest.

Pikemalt Novaatori veebilehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.