Astma diagnoosiga laps ning alternatiivsed ja täiendavad ravimeetodid

Ujumine võib olla laste astma ravis tõhus sekkumine.
Ujumine võib olla laste astma ravis tõhus sekkumine.

Kuna astma on potentsiaalselt eluohtlik krooniline haigus ning lõplikult ennetavad ja ravivad teraapiad puuduvad, siis otsivad paljud pered alternatiivset või täiendavat ravi.

Lisaks on teada, et astma ravis kasutatavatel kortikosteroididel on kõrvaltoimed ning ka seetõttu otsivad paljud vanemad oma laste jaoks tavameditsiinist erinevaid ravivõimalusi. Alternatiivsete ja täiendavate ravimeetodite kasutamine on viimasel ajal tõusnud ka laste seas.

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis uuris antud teemat, "Astma diagnoosiga laps ning alternatiivsed ja täiendavad ravimeetodid", õe õppekava üliõpilane Jekaterina Lammartson koos juhendaja Terje Arulaga, mis päädis 2016. aasta talvel lõputöö eduka kaitsmisega.

Uurimistöö oli teoreetiline, kirjanduse ülevaatel põhinev. Uurimistöö eesmärgiks oli teaduspõhilistele allikatele tuginedes kirjeldada tänapäeval laste astma ravis kasutusel olevaid alternatiiv- ja täiendravimeetodeid, nende meetodite kasutamise levimust, põhjusi ja ohutust laste puhul ning tervishoiupersonali mitteteavitamise põhjuseid alternatiiv- ja täiendravimeetodite kasutamisest lapse astma ravis. Lõputöös oli käsitletud teemakohast teaduspõhist kirjandus, mis on ilmunud ajavahemikus 2005-2015 aastat. Töös kasutatud teadusartiklid annavad ülevaate alternatiivsete ja täiendavate ravimeetodite kasutamise kohta laste astma ravis.

Alternatiivsed ja täiendavad ravimeetodid

Alternatiivsed ja täiendavad ravimeetodid on meetodid, mille kasutamine ja päritolu jääb tavameditsiinist väljaspoole. Need hõlmavad endas erinevaid meetodeid haiguste ärahoidmiseks või raviks, mis ei kuulu tavameditsiini meetodite hulka. Täiendav tähendab mittetavalist meditsiini, mida kasutatakse koos tavaliste, arsti poolt määratud, ravimeetoditega. Täiendavad ravimeetodid võivad parandada patsiendi elukvaliteeti ja enesetunnet. Alternatiivne ravimeetod tähendab mittetavaliste meetodite kasutamist teadusliku meditsiini asemel. Alternatiivseid ja täiendavaid ravimeetodeid on palju ning neid interpreteerikse erinevalt, sõltuvalt maailma piirkonnast, kultuuriruumist, ajaloost, inimeste haridusest ja isiklikest huvidest.

Antud meetodeid kasutavad lapsevanemad, kes ei ole tavameditsiini ravitulemustega rahul ning otsivad oma lapse jaoks tervislikku ja looduslikku lähenemist. Samuti paljud vanemad kasutavad alternatiiv- ja täiendravimeetodeid eesmärgiga tugevdada lapse immuunsüsteemi. Uurimustest selgus, et sagedamini kasutavad antud meetodeid kõrgharidustega, hea sissetulekuga lapsevanemad ja lapse raske astma korral.
Tõenduspõhiste allikate järgi enim levinud meetodid laste astma ravis on homöopaatia, hingamisharjutused ja hiina meditsiini meetodid. Homöopaatia keskne põhimõte on "sarnane ravib sarnast", mis tähendab seda, et aine, mis suurtes doosides põhjustab teatud sümptomeid võib väikestes kogustes ravida. Homöopaatia kohaselt loob lahjendatud kujul algaine tõhusa ja ohutu ravimi ning õigesti määratuna on võimeline ravima mitmesuguseid haigusi. Mitu uurimust on välja toonud, et homöopaatilised ravimid parandavad astmahaigete laste tervislikku seisundit, aitavad vähendada astma sümptomite esinemissagedust.

Hingamisharjutused omavad olulist rolli laste astma ravis, vähendades astmahoogude esinemissagedust ning aidates seega haiguse sümptomeid kontrolli all hoida. Näiteks Buteiko meetod hõlmab endas hingamisharjutusi, lõõgastust, füüsilisi harjutusi, toitumist, mis omakorda aitavad vältida hingeldamist, vähendada ravimite kasutamist ning parandada elukvaliteeti. Samuti ujumine võib parandada kopsufunktsiooni, haiguse parameetreid, sümptomite esinemise sagedust ning astma raskusastet. Ujumine võib olla tõhus mittefarmakoloogiline sekkumine laste astma ravis.
Hiina meditsiini meetodite hulka kuuluvad taimsed ravimid, nõelravi, massaaê, taimsed salvid jt. Uurimused näitavad, et traditsioonilise hiina meditsiini meetodeid kasutavatel lastel paraneb kopsufunktsioon, kontroll astma sümptomite üle ning vähenevad erakorralised visiidid arsti juurde. Hiina meditsiini meetodid avaldavad lastele positiivset mõju nii monoteraapias, kui ka täiendavas teraapias. Hiina meditsiin on tõhus vahend haiguse kontrolli all hoidmiseks.

Alternatiiv- ja täiendravimeetodite ohutus

Alternatiiv- ja täiendavatest ravimeetoditest on tehtud vähe uuringuid ning puuduvad piisavad tõendid nende meetodite ohutuse kohta, eriti laste puhul. Näiteks homöopaatilise ravimi ohutus sõltub ravimi valmistamise kvaliteedist. Kuna palju homöopaatilisi ravimeid saab osta käsimüügis apteegist ning tervise kauplustest ilma tervishoiupersonali konsultatsioonita, siis järjest olulisemaks muutub informatsiooni tagamine patsientidele homöopaatiliste ravimite ja nende kasutamise kohta.

Hiina meditsiini taimsed preparaadid võivad omada koostoimet arsti poolt välja kirjutatud ravimitega, tekitades kõrvaltoimeid. Seepärast on oluline uurida, kas tarvitatavad alternatiivsed ja täiendavad ravimeetodid on ohutud, kui neid kasutada tavaravimitega kombinatsioonis ning arutleda lapspatsiendi vanematega kasutatavate meetmete ohutuse ja efektiivsuse osas. Patsientide nõustamisel soovitatakse aluseks võtta juba teadaolevad tõendid kasutatava meetodi ohutuse kohta.

Uurimustest selgus, et lapsevanemad ei ütle tihti tervishoiupersonalile, et nad kasutavad oma lapse astma ravis alternatiivseid ja täiendavaid ravimeetodeid. See viitab mittetäieliku meetodite kasutamise tuvastamisele ja dokumentatsioonile. Lapsevanematepoolsed tervishoiupersonalile mitteteavitamise põhjused alternatiiv- ja täiendravimeetodite kasutamisest laste astma ravis on isiklikud barjäärid, kultuur, mitteteadmine sellest mida peetakse alternatiivseks või täiendavaks ravimeetodiks ning vanemate halb kommunikatsioon lapse raviarstiga ja/või õega.

Tänu suhete parandamisele tervishoiupersonali ja lapspatsiendi vanemate vahel, heale koostööle lapspatsiendi perega ning teaduslike teadmiste hankimisele oleks võimalik jõuda ühise astma raviskeemile, mis tooks kaasa parima tulemuse lapse tervisele.

Lisa kommentaar

 • Jekaterina Lammartson RN
  Tartu Tervishoiu Kõrgkooli vilistlane
  SA TÜK Silmakliinik
  Terje Arula MD
  Tartu Tervishoiu Kõrgkool
  Õppejõud

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.