Proviisorid: on vaja kaasajastada teadmisi

Meditsiiniuudised uuris, milliseid lisakoolitusi lisakoolitusi apteekrid enda hinnangul kõige enam vajavad. Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa hinnangul oleks vaja alustada apteegiteenuse standariseerimisest.

Apteegiteenus kui selline vajab standardiseerimist, mis annaks aluse koolitusvajaduse täpsemaks hindamiseks, leiab Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aas. Praegu valib tema hinanngul igaüks ise endale koolituse vastavalt vajadusele, samas vajaduse hindamiseks juhised puuduvad - ehk siin on vaja toimivat, vajaduspõhist koolitussüsteemi. "Minu isiklik arvamus on, et kuna suund jaemüügiapteegis on rohkem nõustamisele, nii ravimite, tervisenäitajate kui ka ennetuse osas, siis siin oleks vaja oma teadmisi kaasajastada. Kindlasti on vaja lähitulevikus mõelda ettevõtlust puudutavate koolituste peale, kuna hiljemalt aastast 2020 saavad apteekritest väikeettevõtjad," kinnitas Alamaa-Aasa.

TÜ Kliinikumi kliinilise proviisori Jana Lassi sõnul oleks vaja juurde õppida näiteks uutest nö bioloogilistest ravimitest - kuidas neid toodetakse, kuidas nad toimivad ja milleks neid kasutatakse. Samuti kaasaegsetest ravimivormidest ning ravimvormide kasutamisest kliinilises praktikas – mida teha siis kui patsiendile sobivat ravimvormi ei ole ja tuleb modifitseerida olemasolevaid?

"Teadmisi oleks ka vaja sagedasemate haiguste ravimise kaasaegsetest suundadest (nt südamehaigused ja ravijuhendid - milliseid ravimeid kasutatakse esmajärjekorras, milliseid kombinatsioone kasutatakse), ravimimürgistustest ja sellest, millised on nö sagedamini ohtlikud ravimid (nt varfariin, dikoksiin) - kuidas nende toksilisuse / üleannustamise ilminguid ära tunda," loetles Lass.

Rohkem infot oleks Lassi hinanngul vaja ka laborianalüüsidest – kuidas analüüside tulemused aitavad ära tunda seda, kas ravimid toimivad või kas esineb ravimite kõrvaltoime; antibiootikumidest laiemalt (millised antibiootikumide rühmad on olemas ja mida millega tänapäeval ravitakse), mis on sagedasemate bakteriaalsete haiguste (keskkõrvapõletik, kuseteede infektsioonid, kopsupõletik jne) esmavaliku antibiootikumid; kuidas mõjutab ravimite farmakokineetikat ja farmakodünaamikat ja üldse ravimite manustamist näiteks inimese vanus (lapsed, eakad), organpuudulikkused (neeru- ja maksapuudulikkus), kehakaal (ülekaalulisus).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.