Öpik pöördumises: esimesed neli aastat juhtisin liitu palgata

EÕLi juhatuse liige, Ester Öpik.
EÕLi juhatuse liige, Ester Öpik.

Õdede liidu juhatuse liige Ester Öpik saatis täna liidu liikmetele oma selgituse tüli kohta, mis on tekkinud viimastel päevadel.

EÕLi juhatuse liikme (EÕL president aastatel 2002-2015) Ester Öpiku pöördumine õdede liidu liikmete poole:

Olen teile kirjutanud viimase kümne aasta jooksul palju kordi, jaganud häid ja halbu uudiseid, kutsunud üles teemasid arutama ja kaasa mõtlema, selgitanud kujunenud olukordi, otsuseid või kavasid.

Oleksin seda teinud puhta südamega ka eile Aktuaalses Kaameras, kuid nägin nende kirja alles õhtul, kui olin kutsekojas toimunud õendusvaldkonna nõupidamise lõpetanud.

Õnneks esindas uudistes Eesti Õdede Liitu meie volikogu esinaine Tiina Sildver-Kikas, kes on jäänud väga tasakaalukaks ja väärikaks nii kogu selle keerulise olukorra juhtimisel kui ka kommenteerimisel.

Võin puhta südamega kinnitada, et kõik otsused ja sammud Eesti Õdede Liidu presidendina tegin ma heas usus liidu ja kutseala hüvanguks ning olen valmis iga oma teo ja tegematajätmise kohta avalikult vastust andma – ma ei kavatse peituda ei teie ega ka meedia küsimuste eest.

Enam kui aasta tagasi langetasin otsuse, et Eesti Õdede Liidu juhtimine vajab värskendust ja olin valmis endale elus uusi töiseid väljakutseid leidma. Paljud leidsid, et peaksin oma kogemusi ja teadmisi ka edaspidi liidu hüvanguks rakendama ning just seetõttu nõustusin EÕLi juhatuse liikmeks kandideerima.

Just mina julgustasin praeguseks EÕList välja astunud Tiina Tederit presidendi ametisse kandideerima ja püüdsin teda ka toetada nii hästi kui ma vähegi oskasin ennekõike kutseala arendamise vajadusi silmas pidades. Ma palun teilt vabandust, ma eksisin inimeses, kellest lootsin õendusküsimustes tuge, värskust ja edasiminekut. Selle asemel saime avaliku poriloopimisega võimutüli, pooleks aastaks sisuliselt peatunud arendustöö ja kaotatud positsioonid läbirääkimistel tervishoiusektori töötingimustest.

Esimest korda elus olen nüüd olukorras, kus peaksin kaitsma endise kolleegi süüdistuste vastu, et olen tehtud töö eest saanud palka, mille ta ise minuga kokku leppis ja allkirjaga kinnitas. Kui ma 2002. aastal presidendina tööle asusin, siis ei saanud ma esimesed neli aastat üldse palka, liit oli üldse äärmiselt keerulises madalseisus. See on olnud väga pika aja töö vili, et meil on praegu sellise liikmeskonna ja eelarvega organisatsioon.

Mul on raske uskuda, et meie ühiseid väärtusi ja traditsioone kandev liit on üldse praegusesse seisu jõudnud. Ma ei tunne muret selle pärast, kas mul on võimalik leida võimetele ja oskustele vastavat töist rakendust. Tunnen sügavat muret hoopis selle pärast, mis saab meie õdede liidu ühtsusest, koostöövaimust ja meie mainest partnerina tervishoius. Sest need väärtused on sattunud ohtu.

Mul ei ole raske omaks võtta eksimust selles, et iga juhatuse liikme palk ei ole olnud avalik. Tunnistan, et mittetulundusühingute seadusesse 2009. aastal tehtud muudatus juhatuse liikmete palkade kohta jäi meil kõigil kahe silma vahele, kuid ei tee seda veel kuidagi kuritegelikuks.

Minu põhitähelepanu oli 2009. aastal suunatud tervishoiuteenuste seaduse muutmisele ja selle juurde kuuluvate rakendusaktide ettevalmistamisele. Samal perioodil valmistasime EÕLi initsiatiivina ette Eesti õenduse ja ämmaemanduse arengustrateegia kümneks aastaks ning EÕL korraldas esmakordselt ka piketi Stenbocki maja ees tervishoiusüsteemi rahastamise vähendamise ja õdede ning hooldajate palgakärpe vastu.

Olen Eesti Õdede Liidu presidendina teinud ainult seda tööd, ajanud ainult seda asja, ühegi kõrvaltööta, ühegi OÜ-ta ja minu pereliikmed on panustanud õdede liidu töösse vabatahtlikult ja tasu saamata. Ka suurema osa raamatupidamisest tegin presidendina ise, korraldasin kõik haldusküsimused ja tegelesin kutsevaldkonna arendusega. Nüüd on selleks mitu lisainimest võetud.

Leian, et on aus maksta juhile head palka, kui asjad tõesti edenevad ja luuakse ühiseid väärtusi.

Liit on olnud läbi aastate ühtne, professionaalne, toimekas ja tugev. See on andnud meile hea positsiooni tervishoiusektoris ja ühiskonnas tervikuna. Meid on kuulatud ja meiega arvestud. Kuid kas see jätkub ka tulevikus?

Me oleksime pidanud viimaste kuude jooksul keskenduma palgaläbirääkimistele. Lisaks õe ja hooldustöötaja palganumbritele on meie jaoks äärmiselt aktuaalsed töökoormuse normide küsimused, mille on sisuliselt liidu jaoks ette valmistanud Tiina Freimanni teaduslik uurimustöö.

Kahjuks oleme raisanud aega destruktiivsetele võimumängudele ja ei ole ka seda teemat läbirääkimistel tõsiselt kaitsnud, kuigi presidendilt me organisatsioonina läbirääkimisel seda ootasime. Usun, et saame läbirääkimistel oma positsioonid tagasi võideldud, kui nüüd targalt ja ühtselt tegutseme.

Olen pikki aastaid meie organisatsiooni juhtinud lähtuvalt õenduse väärtustest, millest on välja kasvanud ka EÕL väärtused ja põhimõtted.  Olen oma tööd teinud väga suure pühendumuse, kire ja usuga nii meie kutsealasse kui liitu tervikuna. Liidu arenguteel on olnud rohkelt tõuse ja mõõnasid, ja see, mis on liit täna on meie kõikide suure pingutuse tulemus, hoidkem seda üheskoos!

Loodan koos teiega, et sügisesel üldkogul valitav Eesti Õdede Liidu uus president suudab organisatsiooni eest seista, õenduse arengut juhtida ja meid jälle ühiste väärtuste eest seismises ühte liita. Loodan, et saame presidendi, kelle üle võib meie liikmeskond uhke olla, kellele kaasa elada ja keda toetada. Ma ootan võimalust juhtimine uuele presidendile üle anda, kuid võtan seni  vastutuse meie üheskoos tehtut hoida ja armastusega arendada.

Teadvustan, et meile on oluline nii selgus, usaldus ja ühtsus organisatsiooni sees kui ka meie maine partnerite ja avalikkuse silmis. Meie oleme täna vastutavad liidu tuleviku eest ja ma ei usu, et keegi meist sooviks minna ajalukku sellega, et on olnud osaline ühe väga tugeva õendusorgansatsiooni lammutamisel.

Säilitagem meie liidu ühtsus ja käitugem targalt nii nagu õed seda alati on teinud – vastutustundlikult, targalt ja hoolivalt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.