Ossinovski: kes seisab patsiendi huvide eest?

Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski.
Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski.

Kliinikumi kevadkonverentsil esines kõnega tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. Minister tõstatas küsimuse, kas meditsiinisüsteem teeb kõik, mis võimalik patsiendi heaolu nimel.

 „Oma ametiaja algusest peale on mul olnud põhimõtteline küsimus, mida olen kasutanud testküsimusena – kes seisab patsiendi huvide eest. Loomulikult meedikud,“ rääkis terviseminister Jevgeni Ossinovski. Minister tõstatas küsimuse, kas aga see süsteem, mis meedikute ümber on, on nendega ikka nendega samal pool - haiglad, haigekassa, ministeerium ning kinnitas, et see küsimus ja probleem ei ole meditsiinile ainuomane. „Suurte süsteemide eripäraks on see, et toimimise viisiks saab ratsionaalsus – tehakse otsuseid, mis annavad süsteemis parima tulemuse, aga süsteemist väljaspool ei pruugi need tulemused nii head olla,“ rääkis Ossinovski.

Edasi siirdus minister konkreetsemate teemade juurde. „Mina vaatan suure murega haigekassa lepinguga seotud vaidluste igavest taastulekut. Uskumatu lugu, et vaidleme, millisel erialal ja mitu arsti tervisabi osutama peaks,“ rääkis Ossinovski. Samas aga leidis minister, et teatud erialade koondumine Tallinnasse ja Tartusse on vältimatu ning laias laastus siiski patsiendi huvides. Kuid tervishoiuteemadele võiks läheneda Ossinovski sõnul piirkonniti siiski individuaalsemalt. „Eesmärgiks ei ole mahtude tegemine vaid patsientide tervishoiunäitajad mingis piirkonnas. Mina ja sotsiaalministeerium oleme aruteludeks valmis,“ kinnitas minister.

„Patsiendi poolelt vaadates peab ütlema, et oleme süsteemis saavutanud peaaegu täielikku tuimestuse ravijärjekordade suhtes,“ leidis Ossinovski. „Kui oleme kehtestanud reegli, et arstile peaks saama kuue nädalaga, aga ei saa, siis on midagi süsteemis paigast ära. Inimesed on süsteemis pettunud ja seda õigusega. Eesti kindlustussüsteem ei toimi nagu tahaksime ja lahenduseks ei ole see, et paneme raha juurde,“ leidis minister.

Suurim väärtus solidaarsus

Ossinovski hinnangul on Eesti tervishoiusüsteemi suurim väärtus solidaarsus – tagatud on võrdsed tingimused kõigile. Küll aga muutuvad vähese raha tingimustes inimesed leplikuks ja vahepeal laieneb soov süsteemi lõhkuda ühtepidi või teistpidi. Minister avaldas lootust, et üleriigiline digiregistratuur suudab seda võrdsete tingimuste saavutamist veelgi tõhustada.

Samuti tõstatas minister ennetuse olulisuse teema ja seda ka väljaspool haiglasüsteemi. „Inimese tervis sõltub paljuski sellest, mis toimub väljaspool haiglasüsteemi,“ kinnitas Ossinovski. Enamus tervisekahju on tema hinnangul ennetatavad - näiteks alkoholitarbimise ja tubakatarbimise vähendamise näol. „Samuti HIV ja narkootikumite tarbimine – oleme Euroopa esirinnas. Probleemiks on ka HIV-positiivsete vähene seotus tervishoiuga,“ loetles Ossinovski.

„Need teemad ja küsimused ei ole tüütud rahvatervise teemad, vaid mõjutavad otseselt inimeste terviks ja tuleb integreerida terviklikult Eesti tervishoiusüsteemi,“ kinnitas minister käsitletavate teemade vajalikkust.

Raha suhtes tuleks ministri sõnul käituda vastutustundlikult. „Loomulikult on raha juurde vaja ja lähikuudel valitsus selles kontekstis otsused langetab. Aga tuleb arutada, kuhu see raha paigutada,“ leidis Ossinovski.

„Täna on hea aeg rääkida tervishoiu tulevikust, sest lisaks rahastussüsteemile on toimumas ka teisi muudatusi tehnoloogias, ühiskonnas jne. Loodame, et aruteludes suudame murda välja süsteemi dikteeritud mõttemallidest ja räägime rohkem juhtumist ja patsiendist,“ lõpetas minister enda ettekande.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.