Loodi Eesti Õendusabi Asutuste Liit

Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman.
Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman.

Kaitsmaks Eestis õendusabiteenust osutavate asutuste majanduslikke ja ühiskondlikke huve asutasid SA Hiiu Ravikeskus ja Benita Kodu AS Eesti Õendusabi Asutuste Liidu (EÕAL).

„Liidu loomise ajendiks oli haigekassa läbipaistmatu ja võrdset kohtlemist eirav rahakasutus õendusabiteenuse ostmisel ning korraldamisel,“ rääkis Hiiu Ravikeskuse juhataja Kaidi Vainola. Haigekassa sellisele praktikale loob eeldused asjaolu, et ravikindlustuse seadus ei sätesta sarnaselt teistele üld- ja eriseadustele avaliku ressursi kasutuse andmise üldprintsiipe.

EÕAL-i lühemaajaline eesmärk on saavutada 2018. aasta haigekassa järgmise valiku perioodi läbiviimise ajaks olukord, kus haigekassa lähtuks seadusest tulenevalt kõikidel lepingu kehtivuse aastatel läbipaistvuse, võrdse kohtlemise ja konkurentsi kaasamise printsiipidest ning vastavad alused oleksid selgelt sätestatud ka ravikindlustuse seaduses.

„Õendusabi osutavad asutused on senisest haigekassa praktikast ääretult häiritud ning sunnitud igal aastal vaidlustama kohtus haigekassa nö.
pakkumised teenuseosutajatele, mis eiravad igasuguseid elementaarseid avaliku ressursi kasutusse andmise põhimõtteid,“ selgitas Vainola.
„Sellised vaidlused on kulukad nii asutustele kui ravikindlustatud isikutele, sest Haigekassa kasutab kohtuvaidlustes advokaatide abi, kelle tasud tulevad teadupärast ravikindlustuse eelarvest.“

Benita Kodu AS juhataja Marilin Vaksman lisas, et EÕAL-i eesmärk on teha selgitustööd nii üldsusele kui otsustajatele ennekõike seoses võimalustega muuta Haigekassa praegust rahakasutust oluliselt efektiivsemaks ning seda kooskõlas põhiseadusega ennekõike läbipaistvuse ja võrdse kohtlemise osas. „Usume, et tänane olukord ei ole rahuldav ühelegi osapoolele ning mõistlikust lahendusest on võita nii teenusepakkujatel, haigekassal kui ka patsientidel,“ ütles Vaksman. 

„Leiame, et maksumaksja rahakasutus peab olema läbipaistev ning alluma üldistele reeglitele, mitte Haigekassa õigusvastastele sisekordadele.
Soovime sel eesmärgil teha koostööd ka erinevate ning vahetult puudutatud huvirühmade ja liitudega," lisas ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.