Miks TAI tegelikult pani välja homomeelsed plakatid?

TAI plakat
TAI plakat

Eilsest alanud kondoomikasutamise kampaania on juba ületanud keskmise tähelepanu piiri, kuna TAI on kasutanud modellidena kahte meest. Oma blogis selgitab instituudi esindaja, miks selline otsus tehti.

Sotsiaalmeedia kihab. Sest me panime ühe pildi bussipeatustesse. Kokku seitsmesse - viis Tallinnas ja kaks Tartus. Ning ühele suuremale reklaampostile panime selle ka. Need on samuti Tallinnas ja Tartus.

Miks me seda tegime?

Eestis on hinnanguliselt 9000 meestega seksivat meest (MSM). Meie uuringud näitavad, et teadmised HIVist on Eesti MSMide seas head, kuid teadmised teistest seksuaalsel teel levivatest infekstioonidest (STIdest) madalamad. Samas on riskikäitumine levinud ning pooled MSMidest ei kasuta juhuseksi korral iga kord kondoomi. See tase ei ole vastavalt olemasolevate uuringute andmetele umbes 10 aasta jooksul oluliselt muutunud.

Viiendik MSMidest on viimase aasta jooksul olnud vahekorras ka naissoost partneriga ning enam kui pooled nendest ei kasuta oma naispartneriga alati kondoomi. Ligi kümnendikul MSMidest olid nii meessoost kui ka naissoost partnerid ning pooled neist ei kasutanud kummastki soost partneritega alati kondoomi.

Homoseksuaalsel teel nakatunuid oli Eestis kuni 2014. aastani ühe protsendi ringis, kuid 2015. aastal 7 protsenti. Kuna absoluutarvud on väikesed ning meil puuduvad andmed oletatava või hinnangulise nakatumise aja kohta, ei ole võimalik hinnata, kas tegemist on nakatumise tõusuga meestega seksivate meeste seas, avameelsema riskifaktoritest rääkimisega või paranenud teavitamisega üldiselt. Ohumärgiks on see igal juhul.

2014. aastal diagnoositi Euroopa Liidu riikides 42 protsenti uutest HIVi juhtudest just MSMide seas. Eelkõige Lääne-Euroopas on MSMid peamiseks HIVi riskigrupiks ning uute HIVi juhtude arv nende seas pigem kasvab. Lisaks on MSMid Euroopas ka üheks peamiseks seksuaalsel teel levivate infektsioonide riskirühmaks: enam kui kolmandik gonorröa juhte diagnoositakse MSMide seas.

Meestega seksivate meeste seas esineb bioloogiliste, käitumuslike ja sotsiaalkultuuriliste faktorite tõttu mitmeid terviseprobleeme enam kui üldelanikkonnas. Bioloogiliselt kõrgem risk HIVi suhtes ja vähene turvavahendite kasutamine muudavad MSMid HIVi ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes eriti haavatavaks.

Selle kõige tõttu on oluline ka meestega seksivate meeste teavitamine seksuaalsel teel levivatest infektsioonidest ning nende ennetusest. Uuringud on näidanud, et seksuaalvähemuste häbimärgistamine ja diskrimineerimine on nende tervisprobleemide oluliseks põhjuseks, seetõttu tuleks neist teemadest rääkida ilma süüdistamata ja sildistamata.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.