Bariaatria enne põlveliigese asendamist säästab kulu

Ülekaalulisus ei ole üksnes põlveartriidi väljakujunemise riskifaktor. See on ühtlasi seotud kehvemate tulemustega pärast põlveliigese asendamise operatsiooni.

New Yorgi Erikirurgia Haigla (HSS) uuring on näidanud, et bariaatriline operatsioon enne täielikku põlveliigese asendamist (TKR) on kulusäästlik võimalus tulemuste parandamiseks. Uuringu tulemused avaldati ajakirja Journal of Bone and Joint Surgery jaanuarinumbris.

On hästi teada, et ülekaalulisus mõjutab inimese tervist. Bariaatriline operatsioon ja sellele järgnev kehakaalu langus vähendab südamehaiguse, diabeedi ja mõnede vähivormide riski. “Me teame, et bariaatriline kirurgia on kulusäästlik meetod morbiidse ülekaalulisuse vähendamiseks,” ütles uuringut juhtinud teadlane Alexander McLawhorn (MD, MBA). “Kuid bariaatrilise kirurgia efektiivsus kaalu alandamisel enne põlveliigese asendust ning seonduvate tüsistuste ja kulude vähendamisel tugevalt ülekaalulistel patsientidel oli seni teadmata.”

Teadlased kasutasid oma küsimusele vastuse leidmiseks keerukat arvutiprogrammi. Arvutimudelis võrreldi kahe raviprotokolli tasuvust patsientidel, kes olid morbiidselt ülekaalulised ja kellel oli kaugele arenenud põlve osteoartriit. Ühes rühmas teostati liigese asendus kohe ilma kaalu alandamata. Teises rühmas asendati põlveliiges kaks aastat pärast bariaatrilist operatsiooni ja sellele järgnenud kaalu langust. “Uuringu jaoks valisime otsuseanalüüsi meetodi, kuna saime kasutada matemaatilist mudelit, et simuleerida iga raviskeemi tulemusi ja kulusid, tuginedes juba varem kirjalikes allikates avaldatud tulemustele ja kuludele,” selgitas McLawhorn.

Uuringus osalenud patsientidel oli KMI vähemalt 35. (Normaalne KMI on 18,5 kuni 24,9). Uuringu eesmärgil eeldasid teadlased, et vähemalt kolmandik patsientidest, kellele tehti bariaatriline operatsioon, vabanesid liigsest kaalust enne põlveliigese asendamist.
Arvutimudel prognoosis, et patsientidel, kellele tehti bariaatriline operatsioon kaks aastat enne TKR-i, oli tulemuseks tõenäoliselt parem elukvaliteet, mõõdetuna kvaliteedi osas korrigeeritud eluaastates (QALY), võrreldes patsientidega, kellele tehti TKR ilma eelneva kaalu alandamise operatsioonita. Lisaks sellele oli selle paranemistaseme saavutamiseks vajalik kulu 13 910 USD/ QALY, mis on madalam summast, mida sotsiaal- ja tervishoiukulude maksjad, nagu näiteks kindlustusfirmad ja riigiasutused, tavaliselt maksma nõustuvad. “Arvutimudel toetab bariaatrilist operatsiooni enne täielikku põlveliigese asendust kui kulusäästlikku võimalust tulemuste parandamiseks morbiidselt ülekaalulistel lõppstaadiumi põlve osteoartriidiga patsientidel,” ütles McLawhorn.

Siiski märgib ta, et mõnede patsientide korral, kellel esineb äge põlvevalu, võib põlveliigese asendamise edasilükkamine olla ebapraktiline. Mõnikord on ortopeediline kirurg esimene arst, kelle poole patsient artriidivaluga pöördub, ning arvesse tuleb võtta patsiendi individuaalseid ravieelistusi.
Teine oluline aspekt, millega tuleb arvestada, on McLawhorni sõnul ortopeedilist operatsiooni ootavate patsientide toitumishinnang. Eriti puudutab see neid, kellele on tehtud bariaatriline operatsioon. Enne liigese asendamist tuleb välja selgitada kõik toitumisega seotud puudused. “Ideaaljuhul tuleks põlveartriidiga tugevalt ülekaaluliste patsientide ravimiseks rakendada meeskonnatööd, milles osalevad erinevad tervishoiuspetsialistid, kes aitavad patsiendil enne liigese asendamist kehakaalu alandada, tervist parandada ja toitumist optimeerida, et tagada maksimaalne kasutegur,” ütles ta. “Meie uuringu tulemused võivad aidata arste patsientide nõustamisel ja individuaalse raviplaani väljatöötamisel, mis hõlmaks üldise tervisliku seisundi, toitumise ja kehakaalu optimeerimist enne põlveliigese asendamist,” ütles McLawhorn.

 

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.