Eestis müüakse tsüaniidi sisaldavat toidulisandit

Aprikoosiseemned
Aprikoosiseemned

Eestis on toidulisandina müügil tsüaniidimürgistust põhjustavad seemned. Müüjad eelistavad VTA hoiatust eirata.

Eesti toidulisandite turul valitseb ohtlik anarhia. Kuigi veterinaar- ja toiduamet peab oma toidulisandite andmebaasi peamiseks eesmärgiks turul toimuvast ülevaate saamist, pole seda eesmärki täidetud. Samuti ei suudeta kontrolli all hoida VTA andmebaasi välist toidulisandite müüki ega tagada, et olulised hoiatused jõuaksid ohtlike lisandite müüjate tootetutvustustesse ja tarbijateni.

1979. aastal viidi USA-s tsüaniidimürgistusega haiglasse 48-aastane naine, kes oli üheksa päeva võtnud amügdaliini sisaldavat toidulisandit, mis reklaami järgi pidanuks keha „mürkidest puhastama”. Naine pääses tänu arstide pingutustele eluga. Paar aastat hiljem ei õnnestunud USA arstidel päästa 57-aastase naise elu, kes oli amügdaliini võtnud uskudes toidulisandi müüja väiteid, et amügdaliin ravib vähki. Naine suri. 46-aastane mees ja 48-aastane naine surid tsüaniidimürgistusse, kui olid päevas võtnud 500 mg amügdaliini, uskudes samuti, et see ravib vähki. USA ravimi- ja toiduamet võttis 1970-ndatel amügdaliiniga võitlemise tõsiselt käsile ja peab siiani visa võitlust, püüdes amügdaliini edasimüüjatele kriminaalkaristusi taotleda.

Edasi loe Eesti Päevalehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.