Pressiteade

HIVdigital hackathoni võitjad asuvad auhinnarahaga HIV valdkonda muutvaid digilahendusi välja töötama

Reede õhtust pühapäeva õhtuni Tallinna Teaduspargis Tehnopol toimunud HIVdigital hackathon tõi kokku üle 80 digilahenduste arendaja ja neid nõustava HIV-valdkonna asjatundja.

Þürii tunnistas 48-tunnise arendusmaratoni võitjateks lahendusideed LiveHIV, DigiScreen ja hINF.

Konkursi selle etapi auhinnafond 30 000 eurot jaotati võitjate vahel vastavalt 6000, 12 000 ja 12 000 eurot. Auhinnaraha koos mentornõuga Tehnopoli ja nende poolt kaasatud HIV valdkonna kogenud ekspertidelt on mõeldud ideedest prototüüpide arendamiseks. Prototüüpideni jõudmiseks on võitjameeskondadel aega kolm kuud.

Võidu pälvinud lahendusideed on kõik suunatud HIV probleemide lahendamisele, kuid seda eri nurga alt.

LiveHIV idee on teha veebis kaasahaarav püsikampaania, et julgustada terveid täiskasvanud inimesi ennast regulaarselt testima ning positiivse vastuse korral suunata neid vajalike teenusteni. Kuna ravil olev HIV-positiivne elab tavalist igapäevaelu ja teisi ei nakata, näebki LiveHIV oma projekti põhipanust HIV nakatumise olulisel pidurdamisel heteroseksuaalses 35+ vanuserühmas. Alternatiivina anonüümses kabinetis kiirtesti tegemisele soovib LiveHIV.ee olla ka esimene ja operatiivseim allikas, kust hakkab alates novembri lõpust saama infot kodutestimise võimaluste kohta.

DigiScreen soovib automatiseerida HIV riskirühma leidmist. IT-lahendus aitab teiste haiguste kaudu välja selekteerida HIV riskirühma kuuluvad inimesed, et suunata nad võimalikult varakult testi tegema. Süsteem võtab aluseks HIV-ga koos esinevad haigused, nagu näiteks B ja C hepatiit, vöötohatis, seeninfektsioonid, korduvad kopsupõletikud, tuberkuloos jt ning aitab perearstil ja edaspidi ka teistel tervishoiutöötajatel teha valiku, kellele kiirtest teha.

hINF lahenduse eesmärk on mobiilirakendusega toetada raviplaani korrektselt järgivaid HIV-positiivseid patsiente, vähendades ambulatoorsete arstivisiitide vajadust, mis omakorda võimaldab probleemsematele ja uutele patsientidele rohkem tähelepanu pöörata. Mobiilirakenduse abil on võimalik endale leida ka kogemustega tugiisik.

„Olen valikuga väga rahul, sest näen nendes ideedes käegakatsutavat võimalust teha HIV-positiivsete inimeste igapäevaelu lihtsamaks ja võitlus HIV epideemia vastu tõhusamaks,” sõnas sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler ning þürii liige Ain Aaviksoo, „Soovin, et kõik tiimid jätkaksid sellel nädalavahetusel alustatut, kuna igas täna esitletud idees on potentsiaali ning aspekte, mida tasub edasi arendada. “

Võitjad peavad selle aasta lõpuks esitletud lahendusideest töötava prototüübini jõudma. Siis otsustab þürii uuesti, kellele jagada välja konkursi järgmise etapi 70 000 euro suurune auhinnafond lahenduse testimiseks ja juurutamiseks. Rahalisele auhinnale lisandub tasuta ekspertnõu Tehnopoli kogenud mentoritelt ja korraldajate poolt kaasatud HIV valdkonna ekspertidelt.

HIVdigital konkursi korraldajatele teadaolevalt on HIVdigital hackathon maailma esimene omasugune, mis on suunatud HIV-positiivsete inimeste heaolu parandamisele. „Selge fookuse ja erinevate turuosaliste kaasatuse korral sobib hackathoni formaat suurepäraselt tervishoius innovatsiooni hoogustamiseks,“ kommenteeris hackathonilt saadud kogemust Connected Health klastri innovatsiooni valdkonna juht Kitty Kubo.

Konkursi þüriisse kuulusid:

Külle Tärnov, Eesti tervisetehnoloogia klastri Connected Health tegevjuht

Ain Aaviksoo, Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler

Thom van Every, ViiV Healthcare innovatsiooniüksuse juht

Aljona Kurbatova, Tervise Arengu Instituudi nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja

Anna Þakowicz, AIDS Healthcare Foundation’i Euroopa büroo asejuht

Nikos Dedes, Kreeka HIV-positiivsete ühenduse Positive Voice asutaja ja president ning HIV-patsientide esindaja Euroopa tasandil

HIVdigital (hivdigital.ee) on HIV valdkonna probleemidele keskenduv digilahenduste konkurss. Selle eesmärk on algatada arutelu innovatsioonivõimalustest HIV valdkonnas, innustada uuenduslike lahendusideede genereerimist ning toetada neist parimate arendamist töötavateks ja kasulikeks rakendusteks. Konkursi auhinnafond on kokku 100 000 eurot.

Konkursi korraldajad on Tallinna Teaduspark Tehnopol poolt juhitud Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja GlaxoSmithKline Eesti. Partnerid on Sotsiaalministeerium, Linda Kliinik ja AIDS Healthcare Foundation. Konkurssi rahastab ViiV Healthcare Positive Partnerships programmist.

Pildid hackathonilt. Pildid tegi Andres Raudjalg.

Lisa kommentaar

  • Pressiteade

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.