Jevgeni Ossinovski: tervishoid vajab lisaraha

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Ravikindlustuse eelarve seis on pingeline ning vajab lisaraha, kuid ettepanek suurendada inimeste omaosalust pole tõsiseltvõetav, ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tänasel haiglate liidu sügiskonverentsil peetud kõnes.

„Meie patsientide omaosalus ligineb juba 25 protsendile. See on kriitiline piir, millest alates hakkab omaosalus oluliselt mõjutama terviseteenuste kättesaadavust ja enim kannatab ühiskonna vaesem osa,“ ütles Ossinovski. „Solidaarne ravikindlustus on tänase tervishoiukorralduse üks nurgakivisid, mis tagab vajaliku abi sõltumata inimese sissetulekust. Kõigile ühetaoliste tervishoiuteenuste kättesaadavuse tagamine on maksumaksjale tervikuna odavam kui hiljem vältimatu abi osutamine.“

Minister rõhutas konverentsil, et eeskätt tuleb lähtuda inimeste vajadusest. „Tervishoidu ei saa käsitleda kui tavalist igapäevateenust, mida võib juhtida Exceli tabelitega. Efektiivsus tervishoius ei tähenda ainult madalaid kulusid, vaid seda, mida kasutatud raha eest saadakse – tulemusi mõõdetakse inimeste tervisega,“ sõnas Ossinovski. „Haigekassa on parematel aastatel vastutustundlikult kogunud ligi kakssada miljonit eurot reserve, mida kasutada inimeste raviks siis, kui selleks vajadus tekib. Tänaseks ongi see vajadus käes ning on elementaarne, et kogutud reserve kasutatakse selleks, et tagada vajalikul tasemel tervishoiuteenuse kättesaadavus. Katsed kasutada haigekassa reserve valitsussektori struktuurse tasakaalu saavutamiseks on vastuolus ravikindlustuse põhimõttega ja mängimine inimeste eludega,“ lisas ta.

„Lahendust vajab ka tervishoiutöötajate palgaküsimus, mis samuti eeldab lisarahastamist, kuid tänase eelarve tingimustes tähendab see raviraha veelgi kiiremat lõppemist,“ lisas minister. „Lisaks palkadele on meil vananeva ühiskonna survel vaja suurendada ka teenuste mahtu ning laiendada teenuseid, et vähendada niigi suurt ja kasvavat omaosalust.“

Minister kinnitas, et otsib lahendusi tervishoiu lisarahastamiseks ning toimiva ja pikaajalise lahendusena on välja on pakutud seda, et riik panustaks täiendavalt ravikindlustuse eelarvesse ka pensionäride eest. „Alternatiivina võiks kaaluda ka ajutiste töövõimetuslehtede viimist haigekassast töötukassasse, kuid see oleks vaid ajutine lahendus,“ täpsustas minister.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.