29% kaitseväe kutsealustest ei vasta tervisenõuetele

Ajateenijad paraadi ööbimiskohas.
Ajateenijad paraadi ööbimiskohas.

Eesti ajateenistuseealised noored ei ole väga haiged, pigem on mittesobivus kinni rangetes kaitseväe tervisenõuetes, leidis kaitseminister Hannes Hanso riigikogu arupärimisele vastates.

Kaitsemnister Hannes Hanso sõnul saab kaitseressursside ameti arstlik komisjon teha kaitseväkke kutse saanud noorte osas kolm võimalikku otsust.

Esiteks - kutsealune vastab kehtestatud tervisenõuetele ja ta suunatakse ajateenistusse - selliseid otsuseid tehti eelmisel aastal umbes kolmandiku kutsealuste osas.

Teiseks - kutsealuse ei vasta tervisenõuetele - see sai fikseeritud möödunud aastal 29% kutsealuste osas.

„Ent enim tehti otsuseid, kus kutsealune ajutiselt ei vasta tervisenõuetele. Sellisel puhul, antakse kutsealusele ajapikendust oma terviseseisundi parandamiseks ning ta kutsutakse uuesti komisjoni ette,“ selgitas Hanso. Eelmisel aastal moodustasid selliseid otsused 40% kogu otsustatud kaasustest. Ajutiselt mittekõlblikest kutsealustest umbes kolmandik tunnistatakse Hanso hinnangul hiljem tervisenõuetele vastavateks.

Tervisehädadest diagnoositakse kutsealustel peamiselt psüühika- ja käitumishäireid ning lihas-, luukonna- ja sidekoehaiguseid. 

Tervisenõuded on karmid

Hanso sõnul ei saa öelda, et Eesti noored oleks haiged, vaid pigem on asi kaitseväes kehtestatud karmides tervisenõues. „Need vaadati ka 2013. aastal üle ja võib-olla tõesti on meil praegu kehtivad tervisenõuded liiga ranged – selles mõttes, et kaugeltki mitte kõik tänapäeva sõjas vajaminevad ametikohad ei eelda näiteks suurte raskuste kandmist või pikkade vahemaade jalgsi läbimist,“ selgitas Hanso. „Palju on ametikohti, kus vaimne vastupidavus või matemaatiline mõtlemine või arvuti käsitsemise oskus on täpselt sama olulised,“ kinnitas Hanso ning avaldas lootust, et tulevikus vaadatakse ehk tervisenõudeid veidi leebemalt.

Ka on alustatud arstlike komisjonide töö täpsema analüüsiga, et aru saada, mismoodi noorte tervise seisund ühes või teises Eesti piirkonnas erineb ning mis on selle põhjusteks. „Siin on kindlasti üks küsimärk, miks kusagil peaks suunatama teenistusse 70% või 80%, teisal aga näiteks 30%. Tuleb natukene vaadata, mis selle kõige taga on,“ kinnitas Hanso.

Uuest aastast saavad kaitseministri sõnul arstlikud komisjonid üle terve riigi kutsealuse nõusolekul ka ligipääsu e-tervise infosüsteemile, mis aitab neil teha paremaid otsuseid ning annab sellise pikaajalise ülevaate noore tervisest..

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.