Haigekassa arutas hüvitistele lae seadmist

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski

Täna kogunes Eesti Haigekassa nõukogu, et kuulata ära juhatuse ettepanekud haigekassa 33 mln euro suuruse miinuse vähendamiseks.

Haigekassa nõukogu esimees, terviseminister Jevgeni Ossinovski ütles istungile järgnenud pressikonverentsil, et täna kuulati ära juhatuse ettepanekud olukorra parandamiseks lühiajalises perspektiivis. Pikem perspektiiv ootab 2017 riigieelarve kinnitamist ja on valitsuse laual lähikuudel. Minister kinnitas, et valitsus on üksmeelel selle osas, et haigekassa eelarve vajab pikas perspektiivis reformimist.

Lühiajalistest lahendustest kõneldes tõi Ossinovski välja, et täna keskenduti juhatuse ettepanekutele, mis võiks mõjutada haigekassa kulusid vähenemise suunas. Kõik juhatuse ettepanekud nõukogu heakskiitu ei leidnud, eelkõige need, mis Ossinovski sõnul vähendaksid ravi kättesaadavust patsientidele.

Minister rõhutas, et praegu on „pildilt“ puudu veel tervishoiutöötajate palgaküsimus, mis on hetkel riikliku lepitaja juures arutusel ja see lepe võib tuua lisaks miljoneid eurosid lisakulu.

Juhatuse poolt nõukogule tehtud ettepanekuid oli Ossinovski sõnul laias laastus kolm.

Esimene neist puudutab raviteenuste hinnakoefitsiente, nii üldist kui ka ületöö koefitsienti. Nädala jooksul on haigekassal ministri sõnul plaanis kohtuda haiglate esindajatega, et arutada, milline oleks ühe või teise koefitsiendi kehtestamise mõju 4. kvartalil raviteenuste kättesaadavusele. Koefitsiente puudutavad muutused on ministri sõnul ka need, mis võiksid tehtud ettepanekutest enim kokkuhoidu anda. Haigekassa juht Tanel Ross lisas, et sel aastal varem on haiglatele soovitatud kasutada ületöö võimalust ainult selleks, milleks see on loodud, ehk vaid erakorralise abi osutamiseks.

Teine ettepanekute rühm puudutas ravimeid. Plaanis on soodusravimite nimekirjad kriitiliselt üle vaadata ja heita välja ravimid, millele on olemas soodsamad analoogid ja mille puhul pole hinnaläbirääkimised tootjaga olnud riigile edukad. Ministeeriumi ravimikomisjon on hetkel arutanud nelja taolise ravimi tõenäolist välja jätmist sellest nimekirjast. Ministri sõnul võiks soodusnimekirja korrastamine anda umbes 0,2 miljonit eurot kokkuhoidu iga kvartal.

Ka oli jutuks ravimite omaosaluse ümberkorraldamine. Sotsiaalministeeriumil ja haigekassal on aasta lõpuks valmimas uus ravimite omaosaluse korraldamise mudel, mille abil peaks vähenema ravimite omaosaluse ebavõrdne jagunemine. Hetkel on lahendus peaasjalikult IT-lahenduse loomise taga veel.

Juhatus ja nõukogu arutasid ka haigus-, hooldus- ja sünnitushüvitisele nn lae rakendamist (sarnaselt vanemahüvitisele praegu). Lae piirina oli jutuks kahe- või kolmekordne Eesti keskmine palk, Ossinovski sõnul läheb temalt valitsusele aga ettepanek kolmekordse keskmise palgaga seotult. Ministri kinnitusel oli see ettepanek täna ka enim diskussiooni pakkunud teema nõukogus.

Ministri sõnul võimaldaks see 1,4 miljonit eurot kokkuhoidu aastas, mis tulevikus kasvaks palgakasvuga paralleelselt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.