Peeter Ross: uuringute dubleerimine on üliharv

Radioloog Peeter Ross.
Radioloog Peeter Ross.

Keeruliste uuringute dubleerimine ei ole käesoleval ajal Eestis probleem, sest erinevates kohtades tehtud uuringud on kõikidele arstidele kätte saadavad Eesti Tervishoiu Pildipangast, mis on meditsiiniliste uuringute arhiveerimis- ja vahetuskeskkond.

Probleemiks ei ole ka uuringute kõikuv kvaliteet, sest uuringuid teostavad sarnase väljaõppe saanud radioloogiatehnikud ja kasutatav aparatuur Eestis on nõutaval tasemel.

Väide kolmandiku uuringute dubleerimisest ei ole tänases Eestis õige.

Selline statistika võis olla tõene viisteist aastat tagasi, mil enamus uuringud salvestati filmile ning nende kättesaaduvus ega kvaliteet polnud tagatud. Eesti Haigekassa statistika käesoleva aasta esimesest poolest näitab, et samal päeval tehakse sarnaseid uuringuid vähem kui üks promill ehk vähem kui 0,1%.

Sealjuures ei näita see statistika sarnaste uuringute tegemise põhjust.

Minu igapäevatöös tuleb näiteks aeg-ajalt ette, et erakorralise patsiendi kõhupiirkonna kompuutertomograafia uuringul avastatakse kasvaja ja enne vältimatut operatsiooni tehakse sama aparaadiga uuring rindkerest, et teada saada haiguse leviku ulatust. Igati põhjendatud tegevus, mis statistikas kajastub kahe sama uuringuna ühe päeva jooksul.

Eestis kasutavad arstid üha sagedamini piltide vaatamist pildipangast ja haiguslugude vaatamist tervise infosüsteemis. Näiteks tehakse tervise infosüsteemist ühes kuus arstide poolt ligi miljon päringut.

See peaks olema piisavalt veenev fakt väitmaks, et arstid pigem kasutavad infotehnoloogia abi ja proovivad leida varasematel arstilkäikudel kogutud infot, kui dubleerivad eelnevat.

Loe samal teemal SIIT ja arstide liidu arvamust uuringute dubleerimise kohta SIIT.

Lisa kommentaar

  • Peeter Ross
    ITK radioloog

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.