Valvere: vahel on topeltuuringud vajalikud

Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja doktor Vahur Valvere.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja doktor ...

Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia-ja hematoloogiakliiniku juht ja arst Vahur Valvere ütleb, et radioloogiliste uuringute kvaliteet on aastatega paranenud, mistõttu ei ole see enam dubleerimise põhipõhjus.

Kuidas Teie hindate, kas topeltuuringute kaotamine lahendaks rahaprobleemi meditsiinis?

Radioloogiliste kordusuuringute probleem tundus juba "Pealtnägija" saates esmakordselt käsitletuna pisut ülepaisutatuna.

Kindlasti radioloogiliste uuringute dubleerimist esineb, kuid nagu näitas ka arstide liidu poolt tehtud analüüs, siis need potentsiaalselt kokku hoitavad rahasummad kahjuks eriti meditsiini alarahastamisest tulenevat defitsiiti ei leevenda. Meditsiini on igal juhul lisaraha vaja.

Mis põhjusel neid topeltuuringuid Teie kogemust mööda tehakse?

Eks topeltuuringute teemaga puutuvad kokku eeskätt piirkondlike ja Tallinna suuremate linnahaiglate EMOd ja polikliinikutes konsultatiivseid vastuvõtte tegevad eriarstid.

Mina isiklikult puutun esmaste onkoloogiliste haigetega vähem kokku, kuna üldjuhul tulevad minu juurde onkospetsiifilist süsteemravi saama juba täpsustatud vähidiagnoosiga patsiendid. Neile teen ma põhiliselt ravivastust hindavaid kontrolluuringuid, aga haiguse progressiooni kahtluse korral loomulikult ka haiguse levikut täpsustavaid uuringuid.

Põhiprobleem ongi ilmselt selles, et kõiki varem tehtud radioloogilisi uuringud ei ole lihtsalt digitaalsele pildipangale edastatud ja ka E-Tervises puuduvad tihti nende uuringute kirjeldused või ei ole digiepikriis sinna lihtsalt veel jõudnud.

Uuringute kvaliteet on aastatega igal tasandil kindlasti paranenud, mistõttu see ei tohiks enam dubleerimise põhipõhjus olla. Kindlasti on aga konsulteerival või konkreetset spetsiifilist ravi planeerival eriarstil teatud juhtudel mõne lisadetaili täpsustamiseks vajalik ka sama uuringut samas või pisut muudetud formaadis korrata.      

On see topeltuuringute küsimus Eesti-spetsiifiline?

Ma olen kindel, et kordusuuringuid  tehakse ka mujal maailmas, aga nende hulk on seal kindlas sõltuvuses eelnevate uuringute kvaliteedist, uuringutulemuste kiirest kättesaadavusest ja nende kompenseerimisest kindlustusfirmade poolt.

Väga palju oleneb kindlasti ka sellest, kui põhjalikult uuringute põhjendatust kontrollitakse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.