Muutused tervishoiuteenuste korraldamise seaduses

Vastsündinud lsiatakse automaatselt perearsti nimistusse.
Vastsündinud lsiatakse automaatselt perearsti nimistusse.

Sotsiaalministeerium esitas eile valitsuse istungile tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu, millega viiakse muudatusi sisse kolmes suuremas valdkonnas.

Seaduse muutmise esimene eesmärk: kui vastsündinu ema ei ole registreeritud perearsti nimistusse, registreeritakse laps vanema või eestkostja kirjaliku avalduse alusel avalduses märgitud perearsti nimistusse või määrab lapsele perearsti terviseamet, selgub eelnõust.

Ettepanek seaduse muutmiseks tehakse seetõttu, et lastele oleks tagatud võrdne tervise kaitse, mida soovitakse saavutada kõigi laste automaatse registreerimisega perearsti nimistusse. Praegu kehtiva regulatsiooni kohaselt registreeritakse lapsed perearsti nimistusse vaid vanema kirjaliku avalduse alusel. 

Seadus muutmise teine eesmärk: täpsustada terviseameti seaduslikke võimalusi saada üldarstiabi osutajatelt teavet ja seda avaldada. Terviseamet avaldab muudatuse tulemusena oma veebilehel lisaks praegu avaldatavatele andmetele ka perearsti ja pereõe vastuvõtuajad ning kontaktandmed, samuti tegevuskoha lahtiolekuajad ja kontaktandmed ning tegevuskoha veebilehe olemasolul selle aadressi.

Muudatus annab terviseametile kui üldarstiabi korraldajale võimaluse täita oma kohustust ning tagada elanikkonnale üldarstiabi kättesaadavus. Terviseamet saab muudatusega ka reguleeritud õigusliku aluse avaldada oma veebilehel neid üldarstiabi osutamisega seotud andmeid, mis praegu on üldarstiabi osutajale vabatahtlikud.

Seaduse muutmise kolmas eesmärk: lihtsustada arstide tööd sellega, et tervise infosüsteemile saaksid ligipääsu arstiteaduse üliõpilased, kes osalevad tervishoiuteenuse osutamisel arsti juhendamisel ja vastutusel. Raviprotsessis osalemine eeldab patsientide raviloos olevate andmetega tutvumist. Seega peab üliõpilasel ehk tulevasel arstil olema tervishoiuteenuse osutamisel võimalus näha tervise infosüsteemis eelneva ravi kohta tehtud otsuseid, et tagada teenuse järjepidevus ja ohutus.

Patsientide seisukohast on tudengite ligipääs TIS-ile oluline, sest paraneb teenuse kvaliteet ja kiireneb abi saamine. Üliõpilased pääsevad patsientide terviseandmetele iseseisvalt ligi ning saavad arstiabi osutamisel aidata, viies vajaduse korral info kiiresti arstini kiireloomuliste otsuste langetamiseks. Arstide ehk juhendajate jaoks muutub üliõpilaste juhendamine lihtsamaks. Juhendajad saavad lasta üliõpilasel võimalikult iseseisvalt teha patsiendi esmast käsitlust ja abistada lihtsamate haigusjuhtumite lahendamisel.

Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused jõustuvad tuleva aasta 1. jaanuaril.

Asjassepuutuvate dokumentidega ja seadusemuudatustega saab põhjalikumalt tutvuda siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.