Ravimeid hõlmav õigusruum muutub kiirelt

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juht Dagmar Rüütel.
Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juht Dagmar Rüütel.

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juht Dagmar Rüütel rääkis täna toimunud Meditsiiniuudiste ravimiseminaril ravimialase õigusruumi muudatustest 2016. aastal ja järgneval.

Dagmar Rüütel rõhutas, et ravimipoliitikat võib lugeda õnnestunuks, kui ravimisektori osapooled, mitte ainult ministeerium, pakuvad kvaliteetset, ratsionaalset ja lõpptarbijaid rahuldavat teenust.

Ta rääkis, et sirvides osapooltega paaril-kolmel viimasel aastal peetud aruteludest koorunud ettepanekuid, jääb silma, et suur osa viitab n-ö igapäevatöö muutmise või IT-arenduse vajadusele, aga ka õigusruumi kohandamise vajadusele.

Aastal 2013 tehtud ettepanekutest tõi Rüütel välja nt soovi võtta ravivigade vältimise abivahendina kasutusele koostoimete andmebaas. See on tänaseks ka kasutusel.

Ka oli plaan lihtsustada müügiloata ravimite kasutustaotluste esitamist ja sissevedu, laiendada selliste ravimite sisseveoõigust tervishoiuteenuse osutamiseks –  ka see on juba töös ja rakendub ilmselt 2017. aasta jooksul.

Millega hetkel veel tegeletakse on soov piirata narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite väärkasutuse võimalust, üks moodus selleks on keelata nende ravimite väljakirjutamine ilma patsienti nägemata. Plaan on luua ka spetsiaalne IT-lahendus taoliste väärkasutuse tuvastamiseks.

Sel aastal vastuvõetud muudatustest rääkides tõi Rüütel välja osade ravimite väljakirjutamise õiguse andmise pereõdedele. Samuti on piiratud, et toimeainet metüülfenidaati sisaldavate ravimite esmase väljakirjutamise õigus on ainult psühhiaatril. Narkootilise ravimi retseptiga välja kirjutatavaid ravimeid ei või sellest aastast enne patsiendi vastuvõtu läbiviimist esmaselt välja kirjutada.

Rüütel rääkis ka, et sel aastal sai loodud võimalus algatada ravimile soodustuse andmise menetlus ravimiametil, haigekassal ja sotsiaalministeeriumil. Seega ei pea selles enam pelgalt ravimitootjatele lootma.

Meditsiiniuudiste ravimiseminar "Ravim apteegis ja teel sinna" toimub täna, 18. novembril Tallinnas Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses.

Loe 2016. ja 2017. aasta plaanidest ravimipoliitikas lähemalt 6. detsembri Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.