Riigikontrolli audit tõi kokku erikomisjoni

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, kus arutletakse riigikontrolli aruande „Riigi tegevus laste tervise hoidmisel ja ravimisel“ üle.

Riigikontrolli aruandest selgub, et Riigikontrolli hinnangul ei taga praegune laste tervishoiukorraldus laste tervise probleemide ennetamist, õigeaegset avastamist, süsteemset jälgimist ja järjepidevat ravi.

Olukorra parandamiseks tuleks luua sisuline koostöö perearsti- ja eriarstiabi, koolitervishoiu-, lastekaitse-, õppenõustamisteenuste ning terviseedenduse pakkumise spetsialistide vahel.

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul tekitab komisjonile tutvustatud aruanne äärmiselt sünge meeleolu. „Selge on see, et on viimane aeg võtta vastu otsused, mis peaksid kardinaalselt muutma laste tervise kontrollimise seisu Eestis,“ sõnas Stalnuhhin. „Selle eesmärgi saavutamiseks korraldabki erikomisjon sel korral tavapärasest laiapõhjalisema arutelu ümarlaua ääres,“ lisas ta.

Riigikontroll analüüsis, kas laste tervishoiu korraldus tagab, et tervisehäiretega ja haiged lapsed leitakse õigel ajal üles, kas spetsialistide ja lapsevanemate infovahetus toimib, kas lapsed saavad vajalikku abi, kui tervisehäired ja haigused tuvastatakse, ning kas laste tervise hoidmise ja ravimise eest vastutavad osapooled moodustavad toimiva võrgustiku.

Samuti uuris riigikontroll, milline on laste tervishoiuteenuste kättesaadavus elukoha, vanuse ja sotsiaalse tausta põhjal.

Arutelule on kutsutud sotsiaalministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi, Eesti Haigekassa, Tervise Arengu Instituudi, Eesti Arstide Liidu, Eesti Lastearstide Seltsi, Eesti Psühhiaatrite Seltsi, Eesti Perearstide Seltsi, SA Tallinna Koolitervishoiu, Tartu Koolitervishoiu OÜ ning riigikontrolli esindajad.

Täiendus! Erikomisjoni tegi kokku 18 soovitust.

Nende hulgas on näiteks ettepanek sotsiaalministeeriumile välja töötada ja rakendada laste tervise jälgimisel ning ravimisel integreeritud teenuste kontseptsioon.

See tähendab seda, et perearstiteenus, koolitervishoiuteenus, eriarstiabi, õppenõustamise tugiteenused ja lastekaitse tuleks ühendada toimivaks ning koordineeritud süsteemiks.

Samuti on erikomisjon oma soovitustes ära märkinud, et haridus- ja teadusministeeriumil tuleks tagada vajaduspõhine tugiteenuste osutamine lastele, noortele ja nende peredele.

Haigekassa peaks erikomisjoni hinnangul kaaluma võimalust esitada ravijuhendite nõukojale ettepanek ravijuhendi väljatöötamiseks rasvunud laste ravimisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.