Perearstid: eesmärk on kaheksa tundi

Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Diana Ingerainen.
Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Diana Ingerainen.

Perearstid on juba aastaid pidanud läbirääkimisi, et neid rahastataks sarnaselt teistele arstidele seitsme tunni asemel kaheksa tunni alusel. Seni pole tulemuseni jõutud.

Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhi Diana Ingeraineni sõnul tegi selts juba aastaid tagasi haigekassale ettepaneku rahastada perearste sarnaselt teiste arstidega kaheksa tunni ulatuses senise seitsme asemel, sest kõigi arstide rahastamine peaks olema võrdsetel alustel. “Nii haigekassa kui ka sotsiaalministeerium teavad, et perearste rahastatakse koefitsiendiga 0,8, aga ei ole nõus tekkinud olukorda lahendama,” nentis Ingerainen. Tema sõnul tuuakse alatasa põhjuseks ressursi nappust.

“EPSi prioriteediks on olnud kolm viimast aastat kaheksas tund, ka kõik eksperdid on soovitanud eelkõige personali panustada. Lihtne – kui ei ole inimesi, kes tööd teeks, siis ei ole mõtet hakata üles ehitama põnevaid keskuseid ega teenuste mudeleid,” hindas Ingerainen.

Nõuded on karmid

Ka ei luba perearstidele kehtivad reeglid Ingeraineni sõnul ühtegi ägedat haiget samal päeval vastu võtmata jätta ja kohustab perearste pakkuma visiidi aega viie tööpäeva jooksul. “Et kõik abivajajad oleks vastu võetud, on perearstide tööpäevad sesoonse haigestumise ajal enamasti pikad, ületades haigekassa poolt rahastatud tundide mahtu,” kinnitas Ingerainen.

Ka on tema sõnul perearstide seltsi prioriteet tõenduspõhine, kvaliteetne perearstiabi. “Töömahtude pidev kasv – viimase viie aastaga on lisandunud umbes 200 000 visiiti aastas ilma ressursi kasvuta. See on viinud olukorrani, kus gripihooajal ongi ühe visiidi aeg 5–7 minutit, mis paratamatult tekitab pingeid nii perearstile kui ka patsiendile,” rääkis Ingerainen.

Läbirääkimised tööaja arvestuse teemal haigekassaga käivad ja Ingeraineni sõnul on järgmiseks aastaks rahastamise ümbervaatamiseks veel lootust.

Kohtumised peagi tulekul

Haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juhi Liis Hinsbergi sõnul kohtub haigekassa kõikide erialaseltsidega sageli. “Praegusel ajal, mil valmistame ette tervishoiuteenuste loetelu uuendamist, kohtub haigekassa väga tihti erialaseltsidega, kaasa arvatud Eesti Perearstide Seltsiga,” rääkis Hinsberg.

Järgmine kohtumine perearstidega toimub tema sõnul eeldatavasti lähinädalatel ja tavapäraselt osalevad sellel kohtumisel nii haigekassa kui ka seltsi esindajad.

Hinsbergi sõnul uuendatakse tervishoiuteenuste loetelu igal aastal ja uuenduste ette valmistamistel ning seltsidega kohtumistel arutatakse rahalisi võimalusi väga põhjalikult. “Haigekassa esitab omapoolsed ettepanekud pärast järgmiseid kohtumisi perearstide seltsiga nõukogule, kes arutab tervishoiuteenuste loetelu uuendamist järgmisel nõukogu koosolekul,” kinnitas Hinsberg.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.