Uus tervishoiuteenuste loetelu tõmbab eelarve veelgi enam pingule

Lastehaigla on kohustatud võtma haiglasse ka lapse hooldaja, kuid riik raha selleks ette ei näe.
Lastehaigla on kohustatud võtma haiglasse ka lapse hooldaja, kuid riik raha...

Haigekassa kinnitas 9. detsembril tervishoiuteenuste loetelu 2017. aastaks, mille peale Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts kohe ka pöördumise tegi.

Lastehaigla juht Katrin Luts saatis 11. novembril haigekassa nõukogule märgukirja Tallinna Lastehaigla nimel, kus teemaks oli uues TTL-is kajastuv majutuse voodipäev (11.23 EUR), mis edaspidi peaks katma ka lapsega haiglas viibiva hooldaja kulud.

Pöördumine:
"Hooldaja võtmine haiglasse on seaduseandja pannud meile kohustuseks. Võrreldes senikehtivaga on teenuse hinda langetatud 2,09 korda. Seda seoses asjaoluga, et kulumudelist on välja võetud arsti tööaeg. Sisulise poole pealt tähendab see seda, et ühele haigusjuhule, kus on ööpäevaringselt haiglas kaks inimest (haige laps ja teda hooldav ema) tasub haigekassa senisest oluliselt vähem arsti aega. Planeeritav hinnakalkulatsioon ei eelda arsti ja õdede poolt lisatööd, mis paratamatult kaasneb hooldaja ööpäevase viibimisega haiglas (haige lapse ema vajab kindlasti täiendavalt ajalist pühendumist). Uus hind näeb tervishoiuks mõeldud rahade eest ette sõna otseses mõttes puhast ja sooja voodikohta ning 3-4 korda päevas toitlustamist tervele täiskasvanule. Selline lähenemine on distantseerumine nn perekesksest meditsiinist kuhu kaasaegne tervishoid suundub. Ei saa ju eeldada, et seda sama teenust samas kvaliteedis ostetakse alates 1. jaanuarist 2,09 korda odavamalt.

Raviasutuste peamine finantseerimine toimub lepingu alusel teenusepõhiselt läbi Haigekassa. Lisandub patsientide omaosalus visiiditasu ja voodipäevatasu näol. Tahan esile tuua asjaolu, et Eesti riik on vabastanud haiglas viibiva alla 19aastase lapse/nooruki kohustusest maksta nn voodipäevatasu (2.50/voodipäev, maksimaalselt 10 voodipäeva vältel) ja alla 2aastased lapsed (moodustavad 1/4 Tallinna Lastehaigla ambulatoorsetest patsientidest) visiiditasust. Mõte on õige, kuid kahjuks realiseeritakse see raviasutuste ja kaudselt selle läbi haigete laste arvelt, sest riigi poolt raviasutustele kompenseerimist ei toimu.

Patsientide omaosalus moodustab olulise osa kuludest, mida tehakse teatud patsientide raviks selles osas, mida haigekassa oma TTL-is ette ei näe.
Üldise tervishoiu alarahastamise foonil on kõnealuse teenuse planeeritud hinna kinnitamise tulemuseks taaskord kokkuhoid 20% Eesti inimeste arvel. Ja see 20% on lapsed!"

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.