Dagmar Rüütli ülevaade sellel aastal tehtust

Dagmar Rüütel ravimiseminaril ettekannet pidamas.
Dagmar Rüütel ravimiseminaril ettekannet pidamas.

Tervishoiuametnikud on sel aastal teinud muudatusi, mis liigutavad ravimite ja ravimisega seotud infot järjest rohkem arvutisse. Uuel aastal lisandub mitu olulist arendust.

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Dagmar Rüütel toob näiteks asjaolu, et nüüd tuleb elektrooniliselt vormistada kõik tellimislehed ja saatedokumendid, millega apteekidest ravimeid tellitakse.
Arstide jaoks aga kadus nostalgiline kohustus kasutada ravimi väljakirjutamisel paberretseptil pitsatit. Samuti see nõue, et narkootilise ravimi paberretseptile tuleb kasutamisjuhend käsitsi kirjutada.

Täpsustati meditsiinilisi põhjuseid

Seatud on nõue, et apteegi tarkvara peab tagama info kättesaadavuse apteekrile soodsaimate (reeglina hinnakokkuleppega, toim) ravimite kohta. “See on vajalik apteekri töö lihtsustamiseks, et vajalik info oleks kiiresti leitav ja patsient saaks vastavalt ka nõustatud,” kinnitab Rüütel.

Paberist siiski ei pääse. Nii on täpsustatud infot, mis peab olema ravimi väljastamisel patsiendile kaasa antaval kviitungil. Tähtis on, et see võimaldaks paremini aru saada, miks kujunes ravimi maksumus just selliseks, nagu see kujunes.

Vahelepõikena märgib ta, et on loodud võimalus algatada ravimile soodustuse andmine ka ametnike algatusel: ravimiametil, haigekassal ja sotsiaalministeeriumil. “Muudatus võimaldab lahendada olukordi, kus vajalik ravim jääb ilma soodustuseta kättesaamatuks, sest puudub ravimitootja esindaja, kes ise ravimi turustamist juhiks,” räägib Rüütel.

Nüüdseks on liidetud riigi infosüsteemid koodikeskus ja ravimiregister ühtseks ravimiregistriks, ühtlasi on meditsiiniseadmete hüvitamisega seotud andmed ravimiregistrist üle viidud meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogusse. “Sisulistest täiendustest tasub esile tõsta seda, et 2017. aastast riputatakse ravimiregistrisse üles ka erialaseltside poolt taotletud müügiloata ravimite infod eesti keeles ning soodustusega eritoitude ja toidulisandite kasutusjuhendid,” lisab Rüütel.

Apteekritele on juba elevust tekitanud, et uuest aastast muutuvad ravimiregistrist kättesaadavaks turustatavate käsimüügiravimite pakendi infolehed (PIL) vene ja inglise keeles, mis on abiks võõrkeelsete patsientide teenindamisel. Vajadusel tuleb apteekril infoleht välja printida ja patsiendile kaasa anda. “Ravimiregistri arenduse ja tõlgete eest on maksnud riik. Printimise vaev ja kulu jääb apteekide kanda,” räägib Rüütel.

Haldusreformi mõju seadusele

Käimasolev haldusreform paneb muutma ka ravimiseadust. See tuleb viia vastavusse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja teiste haldusreformi elluviimisega seotud muudatustega.

Kuna ravimiseaduse kohaselt kehtivad apteekidele erinevad nõuded sõltuvalt sellest, kas apteek asub linnas või mitte, või kas asulas kus apteek asub, elab alla 4000 elaniku või rohkem, tuleb linna ja asula mõiste muutmisel kohandada ka ravimiseaduse sätted.

Ajakohastamisel on steriilsete ravimite valmistamisele ja manustamiseks ettevalmistamisele kehtestatud nõuded, milleks initsiatiiv on tulnud haiglaapteekritelt.

Samuti asendatakse teatud nn kohustuslikud regulaarsed laborianalüüsid riskipõhise analüüsimisega.

Täpsustamisel on eriluba nõudva kauba sisse- või väljaveo taotluste ja teavituste vormid ehk andmeväljad. Seatakse kohustus sellised taotlused ja teavitused esitada ravimiametile üldjuhul elektrooniliselt kliendiportaali kaudu.
Samuti muudetakse müügiloata ravimi kasutustaotluse esitamise korda.

Järgmise aasta jooksul saab võimalikuks kasutustaotluse esitamine ravimiametile elektrooniliselt koos digiretsepti väljakirjutamisega. “Seni on neid taotlusi vormistatud paberil ja need on ravimiametini jõudnud apteekide kaudu. Uus korraldus hoiab kokku nii arsti, apteekri kui ka patsiendi vaeva ja aega ning kiirendab kokkuvõttes ka ravimi kättesaamist,” räägib Rüütel. Ka on plaanis seada kohustus rakendada ravimi väljakirjutamisel koostoimete andmebaasi – välja arvatud juhul, kui väljakirjutaja kasutab samaväärset enda tarkvara. Samuti täiendatakse ravimigruppe, mille väljakirjutamise õigus on hambaarstidel – et ka nemad saaksid senisest adekvaatsemat visiidile eelnevat ravi ja järelravi korraldada.

Käsimüügiravimitest ka soodsaim

Täpsustatakse apteekri nõustamise sisu käsimüügiravimite väljastamisel. Rüütli sõnul tuleb patsienti muuhulgas teavitada teistest samaväärsetest ravimitest ja pakkuda soodsaimat sobiva suurusega pakendis ravimit. Analoogselt tuleb ammusest ajast patsiente teavitada ka retseptiravimite puhul.

Lugu on valminud Meditsiiniuudiste 18. nov toimunud ravimiseminari ettekande alusel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.