Kiirabiportaali platvormi ähvardab väljavahetamine

Kiirabi.
Kiirabi.

Riigi Infosüsteemi Amet leidis E-Kiirabi terviklahenduse kiirabiportaali mooduli analüüsis, et Kiirabiportaali kiiruse ja kasutajamugavuse uuele tasemele viimiseks, on vajalik kaaluda senise Kiirabiportaali arhitektuuri väljavahetamist ja kavandada ka edaspidised terviklahenduse täiendamised ja uuendamised eesmärgiga tõsta terviklahenduse kiirust ja kasutusmugavust.

E-kiirabi projekti lõppeesmärgiks on võtta kõikides kiirabiteenust pakkuvates asutustes kasutusele e-kiirabi terviklahendus, mille osapoolteks on Häirekeskus, kiirabiasutus, erakorralise meditsiini osakond, pere- ja eriarstid ning patsient.
E-kiirabi projekti raames lõpetati 2014. aasta lõpuks üleriigilise tarkvaralahenduse väljatöötamine. Tänase seisuga on e-kiirabi terviklahenduse võtnud kasutusele 11st kiirabiasutusest 10. Tallinna Kiirabi ei ole e-kiirabi terviklahendust kasutusele võtnud. Üheks põhjuseks on praeguse
kiirabiportaali aeglus ning esinevad anomaaliad selle kasutamisel. Senised analüüsid on näidanud, et praeguse Kiirabiportaali portaali puhul ei saa olulist kiirust juurde tuua ilma portaali arhitektuurilist lahendust muutmata.

Eesti E-tervise Sihtasutus pakub e-kiirabi terviklahenduse kasutusele võtnutele ja Tallinna kiirabile terviklahenduse katsetamisel kasutajatoe teenuseid (iga päev kell 7.00-22.00) ning haldusteenuseid. 2016. aastal on olnud tänase seisuga (01.01.2016-18.10.2016) Eesti E-tervise Sihtasutuse kasutajatukke pöördumisi seoses e-kiirabiga kokku 1299. Üldine trend näitab,
et kasutajatukke pöördumiste arv väheneb – kui jaanuaris oli 199 pöördumist, siis septembris langes see esmakordselt alla 100 – pöördumisi oli 94. Tõenäoline põhjus on see, et alates 2016. aasta kevadest on Eesti E-tervise Sihtasutus tegelenud intensiivselt e-kiirabi terviklahenduse probleemide lahendamisega ja kvaliteedi tõstmisega.

2016. aastal on pöördumisi olnud nii üldistes e-kiirabi küsimustes kui ka selliseid, mis on tulenenud mõnest e-kiirabi terviklahenduse veast või ei ole kasutajad osanud terviklahendust kasutada. E-kiirabi haldusteenuste ja kasutajatoe teenuste pakkumise käigus on selgunud, et e-kiirabi terviklahenduse kasutajate rahulolematuse üheks oluliseks põhjuseks on terviklahenduse komponentide Kiirabiportaali ja Kiirabi analüüsi ning statistika mooduli kasutajasõbralikkus ja aeglus, mis oma olemuselt on paljuski arhitektuurilised ja/või tehnoloogilised (nt. Kiirabiportaali mooduli puhul ei ole kasutusel parema funktsionaalsusega HTML5 nagu näiteks Kiirabi mobiilse töökoha mooduli puhul). Aeglusest ja vähesest kasutajasõbralikkusest tingitult võtab süsteem kasutajatelt suhteliselt palju aega, lisaks esineb anomaaliaid.

Selleks, et viia Kiirabiportaali kiirus ja kasutajamugavus uuele tasemele, on vajalik kaaluda senise Kiirabiportaali arhitektuuri väljavahetamist ja kavandada ka edaspidised terviklahenduse täiendamised ja uuendamised eesmärgiga tõsta terviklahenduse kiirust ja kasutusmugavust.

Kokkuvõttes on jõutud järeldusele, et kuna senised katsed nii tavalahenduse kui Tallinna erilahenduse arendamise ja stabiliseerimise osas ei ole olnud edukad ja isegi kui suudetakse stabiilsemaks lahendus saada, siis kiiruse parandamist praeguse arhitektuuri ja/või tehnoloogilise lahenduse juures ikka ei ole võimalik saavutada, on Kiirabiportaali lahenduse arendamiseks mõistlik
läbi viia kasutatavuse analüüs ja analüüsi tulemustest lähtuvalt planeerida ning läbi viia olemasoleva Kiirabiportaali edasised arendustööd või kaaluda uue lahenduse loomist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.