E-ravimileht varsti tulekul

Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juhataja kt Erki Laidmäe.
Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juhataja kt Erki Laidmäe.

Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juhataja kt Erki Laidmäe sõnul on lõppeva aasta sündmuseks nende jaoks ravimite koostoimete andmebaas, tulekul on e-ravimileht.

Koostoimed on tema sõnul oluline valdkond juba seetõttu, et see on üks esimesi edasiarendusi, mis viib lähemale kliinilise otsustustoe infosüsteemile. “Selle abil ei saa edaspidi anda ainult apteekrile juhiseid, mida inimesele anda, vaid see aitab arsti-apteekrit ka muudes aspektides,” kinnitab Laidmäe.

Enne andmebaasi loomist vaadati sügavale probleemi sisse. “Meil oli 2013. aastal vähemalt 187 000 isikut, eks kasutas korraga kahte toimeainet. Neist 95 000 olid sellised, kes ostsid välja neid ravimeid, mis mingisuguseid koostoimeid andsid. Enam kui 10 000 patsienti puutusid aasta jooksul kokku tõsise ravimite koostoimega,” loetleb Laidmäe. Tema hinnangul on koostoimed Eestis küllaltki sagedased ja reaktsioonid võivad olla ohtlikud. Kuid osasid koostoimeid on võimalik vältida, kui neist piisava varuga teada saada.

“Arstide jaoks on süsteem juurutatud selle aasta juulist. Järgmine loogiline etapp on liikuda apteekrite juurde,” hindab Laidmäe. Apteeker saaks vaadata seda, kas patsiendi ostetav retseptiravim omab olulisi koostoimeid mõne tavalise toiduainega. Või kui ostetakse käsimüügiravim, on võimalik teha päring retseptikeskusesse ja vaadata, millised retseptiravimid taustal on. Süsteem on võimeline andma juhiseid-õpetusi, kuidas käsimüügiravimeid kasutada retseptiravimitega. Loodetavasti jõuab tema sõnul see teenus apteekriteni 2017. kevadel.

Struktureeritud annustamisinfo

Laidmäe räägib veel ühest olulisest muutusest – struktureeritud annustamisinfo kandmisest retseptidele. “Vabatekst ei oleks suur probleem, aga alati on info kasutamise mõttes parem, kui see on struktureeritud,” hindab Laidmäe. “Viimasel ajal oleme annustamise informatsiooni viinud struktuursetele andmeväljadele. On tekkinud mõningad tagasilöögid – keerulisi ja pikki annustamisskeeme on keeruline struktuursetele andmeväljadele märkida ja seetõttu oleme seda natukene muutmas-uuendamas, eeldatavasti kevadel,” räägib Laidmäe. Struktuurne annustamisinfo on tema sõnul ka väga vajalik eeldus hea e-ravimilehe väljatöötamisele.

Ravimite menetlemine digitaalseks

Ühe oodatava muudatusena hakkab müügiloata ravimite menetlemine kevadest toimuma läbi digiretseptisüsteemi. “Müügiloata ravimi retseptile lisanduvad mõned andmeväljad: arsti e-mail, müügiloata ravimi taotluse põhjendus, otsuse staatus (positiivne, negatiivne, ootel), otsuse number, otsuse kuupäev ja negatiivse otsuse põhjus loeteluna (apteeker ei näe),” loetleb Laidmäe.

Veel on tulekul e-ravimileht. Selle eesmärk on anda kiire ja hallatav ülevaade sellest, millised on patsiendi kasutatavad ravimid. “Hetkel on võimalik see ülevaade saada, aga selleks tuleb palju tööd teha, tuleb küsida väljavõtted ja ise hakata neid süstematiseerima. Ülevaatliku skeemi pole võimalik kiires tööolukorras selle põhjal kokku panna,” kinnitab Laidmäe.
Samuti on murekohaks, et apteekrid ei näe retsepte, mis patsient on välja ostnud, et nõustamist läbi viia. “Selle mure lahendamiseks töötamegi välja e-ravimilehe. Loodame, et saame seda järgmise aasta lõpuks töövahendina pakkuda,” sõnab Laidmäe.

Lugu on valminud Meditsiiniuudiste 18. nov toimunud ravimiseminari ettekande põhjal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.